mobile
REKLAMA

PGZ Stocznia Wojenna wychodzi na prostą

PGZ Stocznia Wojenna ogłosiła swoje wyniki finansowe za rok 2022. Zakład, który w 2017 roku znajdował się w upadłości likwidacyjnej, odnotował ostatecznie zysk brutto w wysokości 2,47 mln zł. To znaczący przełom dla stoczni, która ma ponad stuletnią historię

Jakub Bielawski
PGZ Stocznia Wojenna wychodzi na prostą

Stocznia wstaje z kolan

W 2017 roku Polska Grupa Zbrojeniowa przejęła Stocznię Marynarki Wojennej, która znajdowała się w upadłości likwidacyjnej. Po długim okresie trudności, PGZ Stocznia Wojenna może się teraz pochwalić pierwszym dodatnim wynikiem finansowym od lat. Zysk brutto firmy za 2022 rok wyniósł 2,47 mln zł. Jest to znaczący wzrost dochodu w porównaniu do roku 2021 o 3,7 mln zł i w stosunku do roku 2020 o 30,7 mln zł.

Uzyskanie pozytywnego wyniku finansowego było możliwe dzięki zwiększeniu ilości zrealizowanych kontraktów oraz wzrostowi przychodów ze sprzedaży, który osiągnął poziom 177,1 mln zł.

Rezultaty wprowadzanych z dużą determinacją zmian organizacyjnych oraz największego w ponad stuletniej historii Stoczni procesu inwestycyjnego zaczynają być widoczne na poziomie finansów Spółki – powiedział Paweł Lulewicz, Prezes Zarządu PGZ SW. – „Strategia PGZ SW na lata 2022-2026”, której wdrożenie rozpoczęliśmy w poprzednim roku, zakłada szereg konkretnych działań, które mają przełożyć się między innymi na wzrost efektywności operacyjnej, podniesienie kompetencji pracowników, poprawę komunikacji w firmie oraz zaoferowanie nowych produktów i usług. To na PGZ Stoczni Wojennej spoczywa główny ciężar zbudowania trzech ultranowoczesnych fregat Miecznik dla naszej Marynarki Wojennej. Te zmiany, które jak widać przekładają się również na wypracowany po raz pierwszy zysk na sprzedaży, mają nam to umożliwić – dodał prezes spółki.

Plany inwestycyjne i rozwój spółki

W 2022 roku, PGZ Stocznia Wojenna zdołała sfinansować swoją działalność głównie wewnętrznie, korzystając z wypracowanego zysku netto, który na koniec tego roku wyniósł 21 mln zł. Udział kapitału obcego, pochodzącego z pożyczek i kredytów, stanowił jedynie 7% aktywów spółki. Cały wypracowany zysk netto zostanie przeznaczony na inwestycje i rozwój stoczni.

– Gdybym miał wymienić trzy główne czynniki sukcesu, to byłyby to: po pierwsze – decyzje rządu dotyczące zamówień remontów i nowych budów; po drugie – strategia grupy PGZ, która postawiła na rozwój przemysłu stoczniowego i po trzecie – postawa całego zespołu Stoczni, który ciężko pracował nad ulepszeniem dotychczasowych i wdrożeniem nowych procesów. Bardzo duże znaczenie miał również nowy system motywacyjny dla załogi – powiedział Paweł Lulewicz.

W ciągu najbliższych dwóch lat, czyli w latach 2023-2024, przewiduje się przeprowadzenie nakładów inwestycyjnych na poziomie około 300 mln zł. Z tej kwoty, około 100 mln zł pochodzić będzie ze środków własnych stoczni. Przy takich perspektywach, stocznia wydaje się być na dobrej drodze do dalszego rozwoju i odzyskania stabilności po trudnych czasach upadłości likwidacyjnej.

Stocznia o przedwojennych korzeniach

PGZ Stocznia Wojenna ma bogatą historię, będąc najstarszą polską stocznią działającą od 1922 roku. Kontynuuje ona tradycję Stoczni Marynarki Wojennej oraz Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej, które zostały założone jeszcze przed II wojną światową w Pucku, a później przeniesione do Gdyni.

Od samego początku, głównym zadaniem Stoczni Wojennej było utrzymanie, serwisowanie i budowa nowych jednostek dla Marynarki Wojennej, co wpisało zakład w historię morskiego rodzaju sił zbrojnych i miasta Gdyni.

fot.PGZSW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda