mobile
REKLAMA

PKM Południe: wspólny projekt samorządu województwa i Gdańska

Samorząd województwa pomorskiego i władze Gdańska podpisały 20 listopada umowę współpracy przy opracowaniu dokumentacji projektowej PKM Południe, czyli nowoczesnego systemu transportu kolejowego, który połączy Śródmieście z południowymi dzielnicami miasta. Projekt ma być realizowany do 2029 r. i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej

Jakub Bielawski
PKM Południe: wspólny projekt samorządu województwa i Gdańska

Linia połączy Śródmieście z południem

PKM Południe to inwestycja, która ma usprawnić komunikację na południu Gdańska, gdzie znajdują się intensywnie zamieszkałe osiedla, gminy Kolbudy i Pruszcz Gdański. Projekt zakłada budowę nowej linii kolejowej 250 na odcinku Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Kowale, a także budowę bezkolizyjnych przejazdów nad drogami krajowymi i lokalnymi.

Jak patrzymy na Gdańsk Południe gminę Kolbudy czy Pruszcz Gdański, widzimy, że jak kania dżdżu potrzebują one sprawnej komunikacji. Jest jednak jeszcze druga rzecz. Zależy nam, aby inwestycja zmieniła oblicze obszarów miasta. Że Gdańsk Południe nie będzie tylko sypialnią miasta, ale chcemy, aby wokół przystanków powstały centra usług, miejsca pracy, ale również przestrzenie dla spotkań – opowiadała o projekcie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rewolucja dla Gdańska

Umowa podpisana przez marszałków województwa pomorskiego Mieczysława Struka i Leszka Bonnę, prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i wiceprezydenta Grzegorza Grzelaka oraz prezesa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Grzegorza Mocarskiego dotyczy opracowania dokumentacji projektowej I etapu PKM Południe, która ma kosztować 50 mln zł. Gdańsk wniesie do projektu 28 mln zł poprzez dokapitalizowanie spółki PKM, a samorząd województwa pozostałą część. Przetarg na wykonanie dokumentacji ma zostać ogłoszony wkrótce.

Dzięki naszej obecności w UE będziemy mogli ten projekt fizycznie zrealizować. Jestem pewien, że o tej inwestycji będzie się mówić nie tylko w Polsce ale i w całej Europie – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Marszałek Struk nazwał projekt PKM Południe „epokową inwestycją”, a prezydent Dulkiewicz „zmianą rewolucyjną”. Obydwaj podkreślali rolę współpracy między samorządami i znaczenie funduszy europejskich dla realizacji przedsięwzięcia. Prezes Mocarski z kolei zaznaczył, że PKM Południe to kolejny duży krok po opracowaniu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego.

fot.Pomorskie.eu

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda