mobile
REKLAMA

Podpisano umowę na budowę szkoły przy ul. Morenowe Wzgórze

Budynek dla blisko 700 uczniów, sala gimnastyczna, boisko, dojście do obiektu od strony dwóch dzielnic - to najważniejsze elementy umowy na budowę szkoły na Morenowym Wzgórzu, podpisanej w piątek, 7 czerwca. Obiekt ma być gotowy we wrześniu 2025 r. Umowę podpisała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Tomasz Nowak, prezes firmy EBUD, wykonawcy prac

Redakcja
Podpisano umowę na budowę szkoły przy ul. Morenowe Wzgórze

W dzielnicach Piecki-Migowo, Jasień i Ujeścisko-Łostowice z każdym rokiem przybywa mieszkańców, szczególnie rodzin z dziećmi. Dlatego też podjęto decyzję o budowie nowej szkoły podstawowej, która powstanie przy ul. Morenowe Wzgórze. Placówka przeznaczona będzie dla ok. 675 uczniów. W szkole uczyć się będą dzieci w klasach 0-8. Łącznie przewidziano 27 oddziałów szkolnych po 25 uczniów.

- Ta szkoła jest bardzo potrzebna, o czym mówimy już od dłuższego czasu - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dzisiaj po dosyć długim postępowaniu przetargowym wygrała, mam nadzieję, najlepsza firma, która już ma doświadczenie w budowaniu szkół na terenie Gdańska. To oczywiste, że szkoła podstawowo na niemal 700 dzieci jest potrzebna. Mamy narzucony ambitny harmonogram. Dzisiaj podpisujemy umowę, lada moment rusza budowa. Mam nadzieję, że inwestycja zostanie wykonana w terminie i w budżecie, a szkoła przyjmie pierwszych uczniów 1 września 2025 roku.

Budynek szkoły składać  się będzie  z trzech brył o zróżnicowanej wysokości (od 1 do 3 kondygnacji), w tym sali gimnastycznej.  W centralnej części obiektu zaprojektowano wewnętrzne patio. Oprócz samego budynku przewidziano również budowę  m.in. boiska wielofunkcyjnego i bieżni na 60 m. Ponadto powstanie plac zabaw dla dzieci, ścieżki, a także zagospodarowane zostaną  tereny zielone. Aby zapewnić właściwe odwodnienie, na terenie szkoły wykonany zostanie również zbiornik retencyjny.

- Chciałbym zapewnić, że po stronie miasta jest pełna determinacja. Termin realizacji jest ambitny, ale trzymamy kciuki i będziemy wspierać wykonawcę. Będzie to szkoła nowoczesna z 27 oddziałami. Będzie to również szkoła ekologiczna z odzyskiem energii, z fotowoltaiką, z odzyskiem wody szarej. Przy okazji pracujemy nad retencją, w okolicy powstanie zbiornik retencyjny, który będzie otwarty dla mieszkańców. Będzie to również miejsce rekreacji. Staramy się zachować jak najwięcej zieleni w tym otoczeniu - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Celem  było zachowanie w największym stopniu naturalnego charakteru tego miejsca i wszelkich walorów przyrodniczych. Lasek brzozowy wraz ze wspomnianym zbiornikiem będą służyć jako miejsca spacerowe.  Poza walorami estetycznymi warto wspomnieć, że sama szkoła będzie miała ciekawe zastosowania ekologiczne, jak chociażby panele fotowoltaiczne czy system instalacji odzysku wody opadowej, w tym właśnie zbiornika do magazynowania tzw. wody szarej z instalacją do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.  

- Przed nami kolejny ciekawy projekt. Bardzo oczekiwany i bardzo potrzebny w tej okolicy, ponieważ przez wiele ostatnich lat obserwujemy stały wzrost mieszkańców w dzielnicach Piecki - Migowo, Jasień oraz Ujeścisko- Łostowice – mówi Krzysztof Małkowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Stąd decyzja o budowie nowej szkoły podstawowej przy ulicy Morenowe Wzgórze.  Dodatkowo w ramach inwestycji, aby ułatwić dojście do szkoły, dwa osiedla - Jasień i Piecki Migowo zostaną połączone ciągiem pieszo-rowerowym.

- Jako firma jesteśmy dumni z tego, że będziemy kolejny raz budować dla Miasta Gdańska obiekty oświatowe. Ta inwestycja pod względem technicznym, technologicznym, inżynierskim jest prosta natomiast finansowo i terminowo bardzo trudna. Mamy nadzieję, że projekt zrealizujemy do września przyszłego roku, żeby dzieci miały gdzie się uczyć - zaznaczył Tomasz Nowak, prezes Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "EBUD" Przemysłówka.

Co istotne, w ramach zamówienia  przewidziano również budowę dojścia do szkoły. Od strony ul. Morenowe Wzgórze poprowadzony będzie chodnik i schody, natomiast  od ul. Kraśnięta przewidziano wykonanie chodnika i drogi rowerowej.  Zadania są tak skoordynowane, by infrastruktura drogowa była gotowa nas czas zakończenia budowy szkoły. 

fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda