mobile

Pomorskie na motocyklu. Co warto zwiedzić oprócz Trójmiasta?

Województwo pomorskie to fantastyczny region, pełen urokliwych tras motocyklowych, niezwykłych zabytków architektonicznych i niepowtarzalnych obszarów przyrodniczych. Region ten ma do zaoferowania o wiele więcej niż Trójmiasto, z którym się kojarzy. Gdzie wybrać się na weekendową wycieczkę po Pomorzu? Jak przygotować się do takiej trasy? Podpowiadamy!

Artykuł sponsorowany
Pomorskie na motocyklu. Co warto zwiedzić oprócz Trójmiasta?

Region Pomorza to naprawdę szeroki obszar, obejmujący zarówno kurorty nadmorskie, jak i przepiękne tereny leśne (Bory Tucholskie). Województwo pomorskie jest jednym z najciekawszych turystycznie rejonów w Polsce i na pewno warto zjechać z autostrady, żeby bliżej mu się przyjrzeć.

Jak przygotować się do wycieczki po Pomorzu?

Zacznijmy od odpowiedniego przygotowania sprzętu i ekwipunku. Ten element planowania podróży wpływa na Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni kask. Sprawdź, czy użytkowany dotychczas model nadaje się do podróży. Jeżeli chcesz, możesz zainwestować np. w turystyczny kask HJC, który ma otwieraną część szczękową i jest wygodniejszy na dłuższych trasach.

Poza kaskiem konieczny będzie strój w postaci kurtki (ciekawym rozwiązaniem będzie tekstylna kurtka Shima z protektorami, pełną wentylacją i praktycznymi kieszeniami), a także spodni, rękawic i obuwia. Przykładowo turystyczne buty Shima zapewniają stabilność w czasie jazdy, chronią nogę przed oparzeniem czy otarciem, a także dobrze wentylują stopy, umożliwiając dłuższą jazdę.

Po przygotowaniu stroju, zabierz się za sprawdzenie stanu motocykla. Skontroluj działanie hamulców, oświetlenia, układu kierowniczego i silnika. Spójrz na stan płynów eksploatacyjnych (olej, płyn hamulcowy). Jeżeli masz wątpliwości dotyczące stanu technicznego jednośladu, podjedź na stację kontroli pojazdów. Diagnosta dokładnie skontroluje pracę motocykla i wskaże, jakie elementy należy ewentualnie naprawić.

Spakuj niezbędnik podróżnika!

Nie zapominaj o spakowaniu niezbędnego ekwipunku. W drogę zabierz naładowany telefon i dodatkowy powerbank. Przyda się też apteczka pierwszej pomocy oraz kamizelka odblaskowa. W podróży warto mieć też zestaw naprawczy do opon oraz spis najważniejszych numerów.

W podróżnym ekwipunku trzymaj też latarkę, fizyczną mapę oraz zestaw dodatkowych baterii. Niezbędna będzie też woda oraz drobny posiłek. Oczywiście nie zapomnij też o dodatkowej warstwie ubrań chroniących przed wiatrem i deszczem.

Po zapakowaniu zabierz się za planowanie trasy. Wyznacz punkty, które chcesz zobaczyć i planowany rejon postojów (wraz z lokalami, gdzie chcesz zjeść posiłek). Używaj nie tylko nawigacji GPS, ale też standardowej mapy, która może okazać się niezbędna np. w momencie zanikającego zasięgu. Wyznaczając trasę, uwzględnij jej obłożenie, rodzaj, okoliczne krajobrazy i trudność. Dostosuj drogę do swoich umiejętności i czasu, który masz. Nie spiesz się – weekendowy wypad ma być przyjemnością!

Od Borów Tucholskich przez Kaszuby po Zatokę Pucką – gdzie pojechać w podróż po Pomorzu?

Województwo pomorskie to tak ogromne zróżnicowanie atrakcji, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Motocykliści, którzy pragną wypoczynku na łonie natury, powinni pojechać w okolice Chojnic i Borów Tucholskich. Malownicze lasy ułatwiają nabranie sił i umożliwiają pełen relaks, bez zbędnego stresu.

Niezwykle malownicze są też jeziora kaszubskie w okolicach Kartuz czy Kościerzyny. To obszar pełen urokliwych krajobrazów, ale też niezwykłej, pruskiej architektury. Na pewno zjesz też smaczny obiad w pobliżu słynnego Jeziora Karczemne.

Chcesz wybrać się nad morze? Nie ma problemu. Możesz odwiedzić Władysławowo, którego plaża jest idealnym miejscem na spokojny i relaksujący spacer. Warto przejechać przez linię nabrzeża, zatrzymując się w okolicach Zatoki Puckiej. Jeżeli masz więcej czasu, polecamy trasę na Hel – jazda po drodze, którą z dwóch stron otacza woda, jest niezwykłą przygodą. Warto odwiedzić przy okazji słynne latarnie morskie w Jastarni czy w Helu właśnie.

Dla fanów architektury polecamy monumentalną Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zamki biskupie w Kwidzynie czy Pelplinie. Mając cały dzień, warto odwiedzić legendarny Zamek Krzyżacki w Malborku. Miejsce to jest pełne atrakcji i pozwoli przenieść się w czasie do epoki średniowiecza.

Województwo pomorskie to naprawdę interesujący obszar krajobrazowo-architektoniczny. Zachęcamy, aby podróżować drogami bocznymi (wojewódzkimi czy powiatowymi), unikając zatłoczonej autostrady i dróg krajowych. Dzięki temu z pewnością zauważysz wiele „smaczków” i ciekawych miejsc, które łatwo ominąć, jadąc trasą szybkiego ruchu.

fot.freepik.com

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda