Pomorze pamięta o ofiarach Wołynia
Pomorze uczciło pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. W 83. rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli mieszkańcy oraz przedstawiciele władz spotkali się na uroczystościach w Gdańsku, Gdyni i Malborku. W dwóch ostatnich miastach odsłonięto nowe miejsca pamięci poświęcone pomordowanym
W ubiegły weekend na Pomorzu odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – ofiarach ludobójstwa na ziemiach wschodnich. Obchody miały miejsce m.in. w Gdańsku, Gdyni i Malborku.
Gdańsk uczcił pamięć ofiar
W Gdańsku 11 lipca, przy Pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu znajdującym się przy kościele św. Brygidy na Starym Mieście odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar ludobójstwa. W obchodach wzięły udział władze miasta - prezydent Aleksandra Dulkiewicz razem z przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarak złożyły hołd ofiarom.
Tablica pamięci na Cmentarzu Witomińskim
W sobotę na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanym Polakom. W uroczystości wzięli udział: prezydent Gdyni, Aleksandra Kosiorek oraz dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Marek Szymaniak. Podniosłego charakteru wydarzeniu dodał symboliczny apel z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz obecność ocalałych i ich rodzin.
Nowy pomnik w Malborku
W Malborku przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, w niedzielę 12 lipca odsłonięto nowy pomnik poświęcony Polakom pomordowanym na Wołyniu i Małopolsce. Na pomniku znajduje się ponad 200 miejscowości, z których po wojnie do Malborka przybyli Wołyniacy. Większość z tych miejscowości już nie istnieje, dlatego zdecydowano się upamiętnić ich nazwy. Pomnik powstał z inicjatywy Jana Horoszkiewicza, według pomysłu śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego przy pomocy Instytutu Pamięci Narodowej.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa
11 lipca 1943 roku doszło do tzw. Krwawej Niedzieli, punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej, podczas której oddziały OUN i UPA przeprowadziły skoordynowane ataki na dziesiątki polskich miejscowości na Wołyniu. Rocznica tych wydarzeń jest obchodzona jako Dzień Pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej.
fot. Aneta Marczak, UM Gdynia





















![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Wygraj książkę niespodziankę!](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/e455fb0f65046710f67133b269c702bfc2312ae4.jpeg)
![[KONKURS] Wygraj książkę niespodziankę!](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/5bc3fbc0a2649bed80d4782ace67d658700624a6.jpeg)















