mobile
REKLAMA

Pomorze śpiewa hymn Polski, Europy i Ukrainy! Bądź koniecznie na Długiej w niedzielę o g. 12.30

W niedzielę 8 maja w Gdańsku z okazji Dnia Europy odbędzie się ważne wydarzenie związane z naszą obecnością w Unii Europejskiej zatytułowane „Pomorze śpiewa dla Europy”. Zachęcamy do przyjścia na Długą i Długi Targ. Całość będziemy również transmitować na portalu gdansk.pl o godz. 12.30.

Informacja prasowa
Pomorze śpiewa hymn Polski, Europy i Ukrainy! Bądź koniecznie na Długiej w niedzielę o g. 12.30

Dzień Europy przypada 9 maja, ale już dzień wcześniej czyli w niedzielę 8 maja o godz. 12.30 odbędzie w Gdańsku wydarzenie „Pomorze śpiewa dla Europy”. Do wspólnego śpiewania zapraszają Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dzień Europy, czyli święto państw europejskich, obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach należących do Rady Europy, ale nie będących członkami Unii Europejskiej, świętuje się raczej 5 maja - to data upamiętniająca ustanowienie Rady Europy, które miało miejsce w 1949 roku.

Natomiast w Polsce, tak jak w innych krajach należących do Unii, Dzień Europy, nazywany też Dniem Unii Europejskiej, obchodzi się 9 maja. To rocznica ustanowienia deklaracji utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (9 maja 1950), znanego też jako Plan Schumana. Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

Wspólnie zaśpiewana zostanie Oda do radości”, czyli hymn Europy i Unii Europejskiej, a także hymn Polski oraz hymn Ukrainy. Organizatorzy chcą w ten sposób wyrazić swoje wsparcie dla naszych sąsiadów w ich w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej.

Pomorze śpiewa dla Europy” odbędzie się przy Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46). O godz. 12.30 Cappella Gedanensis wraz z pomorskimi chórami zainicjuje „Odę do Radości”. Następnie do wspólnego śpiewania dołączą wszyscy zebrani na miejscu. W tej samej konwencji zostaną zaśpiewane hymny Polski i Ukrainy. Przed wspólnym śpiewaniem organizatorzy wydarzenia będą rozdawali specjalnie przygotowaną publikację z tekstami hymnów.

Zachęcamy do przyjścia pod Ratusz Głównego Miasta i do wspólnego śpiewu!

fot,Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda