mobile

Rowerowy Maj

Po rocznej przerwie, kampania Rowerowy Maj organizowana przez Miasto Gdańsk powraca z większym zaangażowaniem, zasięgiem i subtelną zmianą w regulaminie. Start 4 maja - meta 24 maja (tuż przed egzaminami ósmoklasistów).

Informacja prasowa
Rowerowy Maj

Kampania Rowerowy Maj z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wprawdzie nie wszystkie publiczne szkoły podstawowe oraz przedszkola w Gdańsku dołączyły do zabawy, ale jeśli chodzi o liczbę uczestników ogółem, pobiliśmy w tym roku rekord gdańskich placówek zgłoszonych do Rowerowego Maja - informuje Monika Borkowska, koordynator kampanii w Gdańsku. - W tegorocznej edycji udział weźmie aż 176 placówek (92 przedszkola i 84 szkół podstawowych). Dla porównania, w roku 2019 liczba zgłoszonych placówek wynosiła 152, a w 2018 - 144.

Ogólnopolska kampania skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Łączy zabawę z rywalizacją, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia i zrównoważonej mobilności wśród dzieci.

W tym roku akcja wyjątkowo będzie trwała trzy tygodnie, od 4 do 24 maja. Zasady są bardzo proste, każdy uczestnik, który w trakcie kampanii dotrze na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najbardziej aktywnych uczestników klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
 

Co w przypadku, gdy placówka edukacyjna będzie zamknięta?

Sytuacja pandemiczna wymusiła na organizatorze zmiany polegające na premiowaniu dojazdów. Jeśli uczniowie odbywają lekcje w trybie zdalnym, za podróże punktowane w rywalizacji uznawane będą przejazdy do dowolnego celu, które trwają minimum 30 minut. 

- Nie narzucamy żadnego sposobu weryfikacji takich przejazdów przez nauczycieli i koordynatorów szkolnych. Tę zasadę opieramy na prawdomówności i zaufaniu do uczestników. Jest to kwestia wewnętrzna placówki, w jaki sposób nastąpi weryfikacja - zaznacza Monika Borkowska.

Przypomnijmy: obecnie przedszkola są otwarte; a do szkół podstawowych na zajęcia hybrydowe uczęszczają uczniowie klas I - III. Od 15 maja naukę w systemie hybrydowym podjąć mają także uczniowie klas IV-VIII, a uczniowie klas I-III mają od tego dnia już normalnie chodzić do szkoły. Wynika z tego, że każdy uczestnik, choć przez kilka dni będzie mógł dotrzeć na lekcje na rowerze/hulajnodze/rolkach/deskorolce.

Nagrody

Rowerowy Maj uczy poprzez zabawę, że zdrowa rywalizacja i zasada "fair play" to nieodłączne elementy tej kampanii. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody zarówno indywidualnej, jak i klasowej.

Tytuł najbardziej rowerowej klasy w szkole przynosi dużo satysfakcji i gwarancję dobrej zabawy w postaci wspólnego wyjścia do kina, teatru, kręgielni czy parku linowego. Z Rowerowego Maja korzystają również uczestniczące w kampanii szkoły i przedszkola. Zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych stojaków rowerowych od samorządu, a te najbardziej aktywne na szansę zdobycia cennych nagród rzeczowych czy finansowych.

Nagrody pieniężne 2021:

 

  • 30 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "dużych"
  • 20 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "średnich"
  • 10 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii "małych"
  • 5 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych przedszkoli
     

Jak co roku, przygotowano także nagrody indywidualne oraz grupowe (z przedłużonym terminem realizacji), które są zaprezentowane na gdańskiej podstronie kampanii RM.

- W 2019 roku w Gdańsku, liczba aktywnych uczestników przekroczyła 178 tysięcy. Wykonali oni razem blisko 4,3 mln aktywnych podróży do szkół i przedszkoli. Czy w tym roku uda się pobić ostatni wynik? Trzymamy kciuki za wszystkie przedszkola i szkoły! Największą satysfakcją dla nas jest widok przepełnionych parkingów rowerowych pod placówkami, które nie pustoszeją po zakończeniu zabawy - podkreślają organizatorzy zabawy z Referatu Mobilności Aktywnej UMG. 

 

A w kraju?

W skali ogólnopolskiej, gmin realizujących kampanię będzie mniej niż w poprzednich edycjach, ale pojawiło się kilka nowych, które organizują Rowerowy Maj po raz pierwszy - Brwinów, Sztutowo, Wąbrzeźno, Kartuzy, Kętrzyn, Reda i Szczytno. W tym roku zasięg kampanii objął 36 gmin, od największych miast do małych ośrodków wiejskich.

W ramach bezkosztowej umowy współpracy, zainteresowane samorządy otrzymały niezbędne narzędzia do organizacji kampanii i wsparcie merytoryczne ze strony organizatora głównego, czyli gminy Miasta Gdańska.

Samorządy realizujące kampanię według gdańskiego pomysłu, na własną rękę pozyskują sponsorów oraz zapewniają nagrody dla uczestników indywidualnych, poszczególnych klas, szkół i przedszkoli.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda