mobile

Słuchowiska o Pomorzankach – Pionierkach

Trzy Pomorzanki-Pionierki: Maja Sakowska-Krzencessa – nadleśnicza, żeglarka, podróżniczka, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – żeglarka, inżynierka budowy okrętów, pierwsza kobieta, która samodzielnie opłynęła kulę ziemską oraz Irena Nadolna-Szatyłowska - gdańska sędzia żużlowa i pasjonatka lotnictwa, pierwsza kobieta sędzia w Polsce i na świecie są bohaterkami trzech słuchowisk przygotowanych przez Magdalenę Świerczyńską-Dolot według pomysłu Anny Miler oraz Anny Zielińskiej-Fedoruk z grupy Metropolitanka działającej przy Instytucie Kultury Miejskiej.  

Informacja prasowa
Słuchowiska o Pomorzankach – Pionierkach

Projekt Pionierki to trzy słuchowiska o wyjątkowych kobietach z Pomorza. Jego celem jest przybliżenie nieprzeciętnych Pomorzanek, które przecierały innym kobietom szlaki w swoich dziedzinach. 

 

- Poprzez swoje życie i działalność zasługują na pamięć i uznanie, którego dotąd nie otrzymały w należytej skali, stając się tym samym nieznane szerszej publiczności. Wierzymy, że ich dokonania mają szansę wpłynąć na losy młodych kobiet, dla których nasze bohaterki mogą stać się wzorem do naśladowania i inspiracją – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.  

 

Odkrywanie pionierek rozpoczęła grupa Metropolitanka już w 2012 roku, kontynuowało Stowarzyszenie Arteria tworząc w 2018 roku 100 biogramów wybitnych Pomorzanek na 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej. Biogramy dostępne są na stronie https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogramy-pomorzanek/.  

 

Bohaterki słuchowisk: 

Maja Sakowska-Krzencessa – nadleśnicza, żeglarka, podróżniczka. W 1968 roku została mianowana na stanowisko nadleśniczego w Nadleśnictwie Wieżyca, stając się tym samym trzecią w Polsce, a pierwszą w regionie, kobietą pełniącą tę funkcję. Pełen biogram: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogram/maja-sakowska-krzencessa/

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – żeglarka, inżynierka budowy okrętów, pierwsza kobieta, która samodzielnie opłynęła kulę ziemską. Pełen biogram: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogram/krystyna-chojnowska-liskiewicz/

Irena Nadolna-Szatyłowska - gdańska sędzia żużlowa i pasjonatka lotnictwa, pierwsza kobieta sędzia w Polsce i na świecie. Pełen biorgam: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/biogram/irena-nadolna-szatylowska/

Słuchowiska udostępniane są na kanale Spotify IKM: 31 maja, 7 czerwca i 14 czerwca. http://bit.ly/IKMGdansk.  

  

Pomysłodawczyniami słuchowisk są: Anna Miler i Anna Zielińska-Fedoruk (grupa Metropolitanka, Stowarzyszenie Arteria). Realizacja: Magdalena Świerczyńska-Dolot, wsparcie: Anna Miler i Anna Zielińska-Fedoruk, Anna Urbańczyk. Organizator: Instytut Kultury Miejskiej.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda