mobile
REKLAMA

Sopot żegna się z kopciuchami

Zbliża się termin, do którego można otrzymać dofinansowanie gminy na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła. To ważna okazja, ponieważ od 1 stycznia 2024 roku w Sopocie będzie obowiązywał zakaz palenia w tzw. kopciuchach. Osoby, które nie skorzystają z dotacji, będą musiały usunąć takie piece i kotły na własny koszt. Grozi im również kara

Jakub Bielawski
Sopot żegna się z kopciuchami

Piece węglowe trują powietrze

Sopot to miasto znane z pięknej plaży, molo i klimatu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że Sopot ma też problem z jakością powietrza. Głównym źródłem zanieczyszczeń są piece i kotły opalane węglem lub koksem, zwane potocznie kopciuchami. Te urządzenia emitują szkodliwe substancje, takie jak pył, tlenki azotu czy dwutlenek siarki, które wpływają negatywnie na zdrowie i środowisko.

Dlatego od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można używać kopciuchów w Sopocie. To część polityki ekologicznej miasta, która ma na celu poprawę jakości powietrza i ochronę klimatu. Miasto oferuje mieszkańcom dotacje na wymianę pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne, takie jak gaz, pompy ciepła, elektryczność lub sieć ciepłownicza.

Sopot dofinansuje wymianę "kopciuchów"

Dotacje są udzielane do końca roku i wynoszą do 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Aby skorzystać z dofinansowania, należy złożyć wniosek przed rozpoczęciem inwestycji, dołączając niezbędne załączniki, takie jak zgoda konserwatora zabytków, pozwolenie na budowę lub projekt instalacji gazowej. Dotacja jest wypłacana po zrealizowaniu inwestycji i zawarciu umowy z gminą.

Miasto zachęca mieszkańców do skorzystania z tej okazji i przestawienia się na ogrzewanie przyjazne dla środowiska. W ten sposób można nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, ale także poprawić komfort życia i przyczynić się do walki ze zmianami klimatu.

Więcej informacji o programie wymiany pieców można znaleźć na stronie internetowej miasta Sopotu lub w biurze obsługi mieszkańców.

fot.canva.com

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda