mobile

Światło w ciemności: nowe punkt NOCH w Trójmieście otwiera drzwi do opieki zdrowotnej po godzinach

W ostatnich latach dostęp do opieki medycznej poza standardowymi godzinami pracy stał się ważnym aspektem systemu opieki zdrowotnej. W Trójmieście, szczególnie w Gdańsku, oferta punktów Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NOCH) została rozszerzona, aby lepiej spełnić potrzeby pacjentów w trudnych chwilach, kiedy zwykłe przychodnie są zamknięte. Jednakże pytanie, czy istnieje potrzeba utworzenia kolejnych punktów NOCH, wciąż budzi dyskusje wśród społeczności medycznej i pacjentów.

Amelia Włodarczyk
Światło w ciemności: nowe punkt NOCH w Trójmieście otwiera drzwi do opieki zdrowotnej po godzinach

W lipcu 2023 roku otwarto nowy ośrodek NOCH w Gdańsku, który znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. To ważny krok ku zapewnieniu wsparcia medycznego w godzinach poza pracą przychodni podczas nocy i świąt. Otwarcie tego nowego ośrodka jest reakcją na ministerialne rozporządzenie, które wymaga obecności punktów NOCH w strukturze każdego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jednakże, czy to wystarcza, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom pacjentów?

Zwolennicy utworzenia kolejnych punktów NOCH podkreślają, że istnieje potrzeba większej dostępności do świadczeń medycznych w sytuacjach nagłych, szczególnie podczas nocy i świąt, kiedy zasoby standardowych przychodni są ograniczone. Długi czas oczekiwania w takich przypadkach może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjentów, dlatego rozszerzenie sieci punktów NOCH byłoby korzystne.

Jednakże, nie wszyscy zgadzają się z tym stanowiskiem. Niektórzy uważają, że istnieją już odpowiednie środki opieki zdrowotnej w regionie Trójmiasta, i że problem nie leży w braku punktów NOCH, ale w organizacji istniejących placówek. Może być konieczne skupienie się na poprawie organizacji i efektywności działania tych punktów, aby zapewnić szybką i skuteczną pomoc pacjentom w potrzebie.

Warto również podkreślić, że współczesne technologie, takie jak telemedycyna, mogą stanowić alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych punktów NOCH. Dzięki telekonsultacjom pacjenci mogą uzyskać poradę medyczną bez konieczności fizycznego stawiania się w placówce, co może znacząco skrócić czas oczekiwania i ułatwić dostęp do opieki.

W ostatecznym rozrachunku, debata na temat potrzeby kolejnych punktów Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej jest złożona i zależy od wielu czynników, takich jak rozmieszczenie istniejących placówek, dostępność zasobów, technologiczne innowacje i preferencje pacjentów. Ważne jest, aby instytucje medyczne, władze lokalne oraz społeczność medyczna wspólnie wypracowali odpowiednie rozwiązania, które najlepiej odpowiadają potrzebom zdrowotnym społeczności Trójmiasta.

fot. Piotr Kallalas

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda