mobile
REKLAMA

Szpital w Słupsku kupi nowoczesnego robota operacyjnego

Wkrótce Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku otrzyma trzeci robot operacyjny tego typu na Pomorzu. Ten zaawansowany sprzęt będzie używany głównie do przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów urologicznych i ginekologicznych

Jakub Bielawski
Szpital w Słupsku kupi nowoczesnego robota operacyjnego

Zaawansowane urządzenie do skomplikowanych operacji

Zabiegi przeprowadzane za pomocą robota stanowią obecnie najnowocześniejszą i szczególnie inwazyjną metodę operacyjną. Robot operacyjny składa się z dwóch głównych części: konsoli chirurgicznej oraz ruchomej platformy roboczej. Chirurg wykonujący procedurę korzysta z konsoli, która posiada zaawansowany system optyczny, umożliwiający obserwację trójwymiarowego obrazu w wysokiej jakości HD oraz zwiększeniu powiększenia.

W konsoli znajdują się również manetki, które chirurg używa do precyzyjnego sterowania i manipulowania narzędziami wewnątrz ciała pacjenta. Robot jest w pełni kontrolowany przez operatora i obsługiwany przez personel asystujący. Dzięki takiemu zaawansowanemu rozwiązaniu, możliwe jest przeprowadzanie skomplikowanych procedur chirurgicznych przy minimalnym naruszeniu tkanki pacjenta oraz skróceniu czasu rekonwalescencji.

Chcemy wyposażyć w tę nowoczesną maszynę kolejny szpital „marszałkowski”. Zwłaszcza, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku już jakiś czas temu podjął działania związane z przygotowaniem zespołu medycznego do wykorzystywania w procesie leczenia robotów medycznych – wyjaśnia marszałek Struk. – Chodzi o zabiegi ratujące życie i zdrowie mieszkańców nie tylko Słupska, ale całego regionu słupskiego, a nawet mieszkańców trafiających do słupskiego szpitala z rejonu pobliskiego województwa zachodniopomorskiego – dodaje samorządowiec.

Trzeci taki robot na Pomorzu

Na Pomorzu obecnie funkcjonują już dwa podobne roboty operacyjne w szpitalach podlegających samorządowi województwa. Pierwszy z nich został uruchomiony w szpitalu na Zaspie w 2021 roku, a drugi działa w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni od 2022 roku. Te zaawansowane urządzenia wprowadzają nową jakość w dziedzinie medycyny, umożliwiając przeprowadzanie precyzyjnych i skomplikowanych zabiegów z wykorzystaniem technologii małoinwazyjnych.

Jest to szalenie istotna inwestycja, ponieważ eksperci przewidują, że w najbliższych latach będzie miało miejsce znaczne zwiększenie liczby nowych przypadków chorób nowotworowych. Dane za rok 2019 ukazują, że rak odpowiadał za aż 26,38% wszystkich zgonów. Wśród chorób nowotworowych, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, najczęstszymi przyczynami zgonów były nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli i płuc, a także jelita grubego i odbytnicy. Wśród mężczyzn duży odsetek zgonów wynikał z nowotworu złośliwego gruczołu krokowego. Prognozy medyczne zakładają, że do 2028 roku wystąpi wzrost zachorowań na nowotwory o 4,2% w porównaniu do roku 2019.

Innowacyjne rozwiązania w obliczu trudnych prognoz

Z uwagi na niepokojące prognozy, obecnie kluczową kwestią jest zapewnienie możliwości szybkiego i skutecznego leczenia. Wysoką jakość oraz skuteczność w leczeniu chorób nowotworowych z pewnością przyniesie rosnące znaczenie terapii robotycznej. W ciągu kolejnych lat leczenie to będzie odgrywać coraz istotniejszą rolę w zapewnieniu pacjentom skutecznych i nowoczesnych metod zwalczania nowotworów złośliwych.

W latach 2021-2022 słupski szpital przeprowadził 111 radykalnych prostatektomii. Zabieg ten można wykonać przy użyciu robota chirurgicznego. Zakłada się, że w kolejnych latach liczba wykonywanych zabiegów może wzrosnąć – ocenia Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. – Co istotne, leczenie robotyczne raka gruczołu krokowego jest świadczeniem gwarantowanym przez NFZ, a od sierpnia koszyk świadczeń uzupełnią dwie kolejne procedury dotyczące leczenia raka endometrium oraz raka jelita grubego – dodaje Jędrzejczyk.

Ponadto, planowany jest zakup i instalacja nowego rezonansu magnetycznego do końca roku. To pozwoli mieszkańcom regionu cieszyć się lepszym dostępem do nowoczesnej, bezpiecznej i skutecznej diagnostyki medycznej.

fot.Pomorskie.eu

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda