mobile
REKLAMA

Sztuka się Robi 2023 – druga edycja konkursu na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat

W Dzień Dziecka ruszyła druga edycja zapoczątkowanego w 2022 roku projektu Sztuka się Robi, którego głównym celem jest rozwój teatru dla młodej widowni. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Zwycięskie kolektywy twórców zostaną zaproszone do Gdańska na rezydencje artystyczne od 23 do 29 października, gdzie będą pracowały nad rozwojem swoich koncepcji w gronie innych artystów i odbiorców. Zgłoszenia do 28 czerwca

Informacja prasowa
Sztuka się Robi 2023 – druga edycja konkursu na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat

Po udanej pierwszej edycji Teatr Miniatura kontynuuje projekt mający na celu rozwój teatru dla dzieci poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności.

- Pierwsza edycja projektu udowodniła, że Sztuka się Robi jest potrzebna – i artystom, i widzom. Pokazy działań performatywnych na koniec rezydencji cieszyły się ogromnym powodzeniem, a artyści mieli szansę wspólnie pozastanawiać się, co jest ważne w twórczości dla dzieci w wieku przedszkolnym, oraz sprawdzić swoje pomysły we współpracy z przedszkolakami z dwóch partnerskich przedszkoli – opowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

- Sztuka się Robi to zaproszenie do refleksji oraz podjęcia praktycznych działań związanych z pytaniem, czym może być spektakl dla młodszych dzieci? Jak myśleć o procesie jego powstawania? Od czego zacząć proces pracy nad przedstawieniem? Co może zmienić doświadczenie pracy przedszkolnej? Zapraszamy do myślenia otwartego i kompleksowego. Zachęcamy do poszukiwania nowych, własnych dróg powstawania spektakli, które nie muszą zaczynać się od gotowego tekstu, mogą od tematu, zbioru inspiracji czy też od spotkania zespołu twórców i twórczyń z dziećmi. Wciąż za niezwykle ważną uważam refleksję na temat tego, kim dla osób tworzących sztukę dla młodych jest dziecko oraz jaki sposób myślenia o dzieciństwie stoi za konkretną koncepcją artystyczną – dodaje Joanna Żygowska, dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Obie instytucje zapraszają kolektywy twórcze do udziału w konkursie na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat.

- Opublikowany na jesieni 2022 roku raport Centrum Sztuki Dziecka „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?” potwierdził nasze intuicje: teatr dla przedszkolaków został wskazany jako obszar, który dyrektorzy chcą rozwijać, natomiast jest bardzo mało propozycji i artystów zajmujących się tym teatrem i czujących się kompetentnie w tej dziedzinie. Dlatego zdecydowaliśmy się drugą edycję projektu Sztuka się Robi również poświęcić przedszkolakom i artystom chcącym tworzyć dla nich teatr – tłumaczy Agnieszka Kochanowska.

Termin do 28 czerwca

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba do 28 czerwca przesłać koncepcję spektaklu, która opisuje m.in. wybór tematu i formy przedstawienia, rolę poszczególnych artystów oraz plany na włączenie w proces pracy grupy dzieci z partnerskich przedszkoli, które wezmą udział w projekcie.

Zwycięskie kolektywy będą przez tydzień, od 23 do 29 października, pracowały w Gdańsku nad swoimi koncepcjami w gronie innych artystów i specjalistów teatru dla dzieci. W weekend 28 i 29 października pokażą efekty swojej pracy widzom.

Dla kogo?

Dla kolektywów twórczych, składających się z do 4 artystów. 

Do kiedy?

Zgłoszenia trzeba przysłać do 28 czerwca 2023 na adres dorota.perfikowska@teatrminiatura.pl

Jak się zgłaszać?

Anonimowo! Każdy kolektyw ustala nazwę grupy oraz wybiera przedstawiciela lub przedstawicielkę, którzy zgłaszają zespół do konkursu. Zgłoszenie trzeba oznaczyć nazwą grupy.

Co musi się znaleźć w zgłoszeniu?

W mailu zgłoszeniowym powinny się znaleźć dwa załączniki:

  • koncepcja spektaklu przygotowana zgodnie z wytycznymi z regulaminu (do 4 stron A4)
  • skan formularza zgłoszenia wypełnionego i podpisanego przez osobę reprezentującą kolektyw

Kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty?

Do 14 lipca 2023 roku.

Jaka jest nagroda?

Udział w rezydencjach artystycznych Sztuka się Robi od 23 do 29 października 2023. Na finałowe pokazy zaprosimy dyrektorów teatrów dla dzieci i młodzieży, krytyków oraz inne osoby zajmujące się twórczością dla dzieci.

fot.UMGda

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda