mobile
REKLAMA

Tablice upamiętniające obrońców Poczty Polskiej w 100-lecie Niepodległej

11 listopada 2018 r., dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – oddziale Muzeum Gdańska – odsłonięte zostaną nowe tablice upamiętniające Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z 1 września 1939 r.

 

informacja prasowa
TAGI
Tablice upamiętniające obrońców Poczty Polskiej w 100-lecie Niepodległej

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku powstało w 1979 roku jako oddział Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Od 2003 roku jest oddziałem Muzeum Gdańska. To miejsce wyjątkowe na mapie miasta, jeden z symboli II wojny światowej.

1 września 1939 r. w budynku Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego przy pl. Heweliusza (dziś Obrońców Poczty Polskiej) odpierała niemiecką agresję załoga złożona z pocztowców oraz pracownika polskich kolei. W budynku była też żona dozorcy poczty i ich wychowanica, 10-letnia Erwina Barzychowska. Wszyscy, za wyjątkiem czterech pocztowców i dozorczyni, zginęli w walce, zmarli z ran albo zostali przez Niemców zamordowani. W 1957 r. ich bohaterstwo upamiętniono tablicami, które zawierały opis tragicznych wydarzeń z pierwszego dnia wojny oraz wykaz imion i nazwisk poległych Obrońców Poczty Polskiej.

– Podobne pomniki powstawały wówczas w całej Polsce Ludowej. W 1979 r. oryginalne tablice zastąpiono nowymi, niestety posiadały one błędy, przez co wzbudzały sporo kontrowersji. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 11 listopada 2018 r., Muzeum Gdańska zamontuje nowe tablice, których treść powstała w oparciu o konsultacje z historykami i rodzinami zamordowanych pocztowców – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Jak będą wyglądały nowe tablice?

Powodem demontażu tablic z 1979 r. były błędy merytoryczne, na które wskazywały między innymi rodziny zamordowanych. Poza błędami w nazwiskach ofiar poprzedni wykonawca zapisał także błędnie nazwę najwyższego odznaczenia wojskowego Orderu Wojennego „Wirtuti” Militari, pomylono też wiek najmłodszej ofiary. Erwina Barzychowska miała w chwili śmierci dziesięć lat, a nie jedenaście jak często podaje się w opracowaniach.

– Nowe tablice zostały wykonane z kamienia. Przeprowadziliśmy konsultacje z historykami oraz Kołem Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku, dlatego też nowe upamiętnienie zawiera kilka informacji dopowiadających historię, np. fakt, że obrońcy Poczty Polskiej, których rozstrzelano na mocy wyroku niemieckiego sądu polowego, zostali zrehabilitowani – dodaje Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Wybór terminu umieszczenia nowych tablic nie jest przypadkowy. Z jednej strony wpisuje się on w obchody stulecia powrotu Polski na mapę Europy, z drugiej przypomina o zbrodni z 11 listopada 1939 r., kiedy to w Lasach Piaśnickich zamordowani zostali przedstawiciele polskiej elity z Pomorza, wśród nich gdańscy Polacy. 

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Godne upamiętnienie obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku”, dofinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie samorządowych Instytucji Kultury – opiekunów miejsc pamięci. Wartość projektu to 53 tys. zł, z czego 14 tys. to wkład Muzeum Gdańska. Uroczystości będzie towarzyszyło otwarcie wystawy „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda