mobile
REKLAMA

Trzeci etap budowy Parku Centralnego

Gdynia stawia na zieleń i kontakt z naturą. Trzy dni temu zapadła decyzja o tym, że Polanka Redłowska nie będzie zabudowana, a stanie się zielonym miejscem spacerów i rekreacji dostępnym dla każdego. Teraz przed nami kolejne tego typu wyzwanie. Trzeci etap budowy Parku Centralnego. W ramach inwestycji ma powstać strefa wypoczynku z polaną piknikową i stawem z fontanną, parking podziemny na około 270 samochodów czy budynek z małą gastronomią i zapleczem technicznym. Będzie też wypełniony zielenią skwer miejski przed budynkiem Urzędu Miasta. Park Centralny to największa zielona inwestycja w centrum miasta realizowana dla mieszkańców.

Informacja prasowa
Trzeci etap budowy Parku Centralnego

Park Centralny to zielona przestrzeń wypoczynku i rekreacji dla każdego i jedno z ulubionych miejsc gdynian. Zrealizowano już dwa etapy tej inwestycji. Teraz pora na kolejny krok. Zbliża się budowa trzeciego etapu parku.

– W ramach ostatniego etapu budowy Parku Centralnego powstanie parking podziemny. Jednak na tym nie koniec. W miejsce starych i zniszczonych drzew pojawią się nowe nasadzenia, w tym wiele krzewów, drzew i kwietne łąki. Zostaną one dobrane do panujących w tym miejscu warunków i będą się charakteryzować wysokimi walorami estetycznymi. W parku powstaną trawniki doskonałe zarówno do piknikowania, jak i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Będzie także strefa wypoczynku ze stawem, który zimą będzie się zamieniać w miejską ślizgawkę – mówi Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni.


Trzeci etap budowy Parku Centralnego obejmuje teren między pawilonem skateparku a ul. Świętojańską. Będzie tam można odpocząć w cieniu drzew i obcować z naturą. Powstanie m.in. polana piknikowa. Ma to być trawiasta przestrzeń przeznaczona do wypoczynku i rekreacji. Będą tam siedziska i hamaki, dzięki którym każdy będzie mógł sobie pozwolić na chwilę relaksu. W odpoczynku pomogą rozłożyste, zapewniające cień drzewa, natomiast wiosną to miejsce wypełnią łany stokrotek. Pojawi tam również boisko ze specjalną nawierzchnią Play Top Street, co zachęci odwiedzających to miejsce do rodzinnej zabawy na świeżym powietrzu.

Kolejny element to staw z fontanną, który w zimie będzie się zmieniać w miejską ślizgawkę. Przy zbiorniku zostaną zbudowane deki, z których będzie można obserwować rośliny wodne – grzybienie białe, tatarak czy sity. W tym miejscu będzie jednak znacznie więcej zieleni. Pojawi się wiele roślin i kwiatów, m.in.: trawy ozdobne czy kosaćce syberyjskie. Rabatę bylinową wypełnią natomiast m.in. liliowce i jeżówki.

W tej części znajdzie się też pawilon z lokalem gastronomicznym oraz zapleczem technicznym.

Ważną częścią inwestycji będzie budowa miejskiego podziemnego parkingu z wjazdem i wyjazdem od ul. Partyzantów, gdzie będzie mogło zaparkować około 270 samochodów. Został on zaprojektowany tak, aby zachować jak najwięcej zieleni w jego otoczeniu, w szczególności szpaler przy ul. Świętojańskiej. Układ parkingu będzie czytelny dzięki dwukierunkowej jezdni oraz szeregowo i prostopadle wyznaczonym miejscom parkingowym – o szerokości co najmniej 250 cm. Przestrzeń będzie też przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsca parkingowe dla nich będą się znajdować bezpośrednio przy wyjściach z parkingu.

W projekcie przewidziano cztery wyjścia z parkingu. Dwa z nich mają mieć formę nachylonego chodnika. To ułatwi poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami oraz rodzinom z dziećmi. Oczywiście nie zabraknie również windy.

W ramach trzeciego etapu budowy parku zmieni się również przestrzeń przed budynkiem Urzędu Miasta. Zniknie znajdujący się tam parking. W tym miejscu powstanie przyjazny dla oka, wypełniony zielenią skwer z miejskimi meblami.

Przypomnijmy, że prace przy budowie Parku Centralnego podzielono na trzy etapy. Pierwszy zakończono w 2019 roku. Wtedy powstała strefa spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, ogrodem sensorycznym oraz miejscem do rekreacji i wypoczynku, a także ogrodzony wybieg dla psów. Drugi etap ukończono w 2020 roku. Wtedy na 1,5-hektarowym terenie przy ul. Legionów i alei Marsz. Piłsudskiego pojawiły się m.in. nowe drzewa i krzewy, mała architektura, linowy plac zabaw, skatepark dla początkujących, siłownia oraz ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy. Obecnie trwają procedury przetargowe związane z budową trzeciego etapu parku.

Za nami otwarcie ofert w przetargu na budowę trzeciego etapu Parku Centralnego. Wzięły w nim udział dwie firmy. Obie propozycje opiewają na kwotę ponad 60 milionów złotych:
 

  • Budimex – 63 390 015,54 zł,
  • konsorcjum spółek NDI – 67 723 234, 57 zł.


Oferty zostaną dokładnie przeanalizowane, a następnie zostanie wybrany wykonawca prac. Firma, która wygra przetarg, będzie mieć 64 tygodnie od dnia podpisania umowy na realizację robót przewidzianych w projekcie.

Fot. Arch Deco

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda