mobile
REKLAMA

Uczniowie wygrali czujnik smogu

O Gdyni mówi się, że ma świetną jakość powietrza. Teraz mieszkańcy mogą to sprawdzić za pośrednictwem kolejnego czujnika smogu, który pojawił się w mieście. Zawisł on na budynku Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych.

Informacja prasowa
Uczniowie wygrali czujnik smogu

Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych mieści się przy ul. Morskiej 77. To właśnie na jego fasadzie pojawił się nowy nabytek szkoły – czujnik smogu. Pojawił się tam dzięki zaangażowaniu uczniów, którzy zdecydowali się na start w konkursie, zrealizowali wymagane zadania i zdobyli dla szkoły to ciekawe urządzenie.
 

- Młode pokolenie jest bardzo wyczulone na kwestie ochrony środowiska, a co za tym idzie jakości powietrza. Cieszę się, że ich zaangażowanie zaowocowało rozwiązaniem, które posłuży wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Gdyni. Ulica Morska to jedna z bardziej ruchliwych lokalizacji, więc warto badać jak rozkłada się w tej okolicy poziom jakości powietrza – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 
Zespół Szkól Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni przystąpił do ogólnopolskiej akcji Edukacyjna Sieć Antysmogowa. To program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.
 

- W czerwcu dwie klasy wykonały zadania konkursowe i wygrały dla szkoły profesjonalny czujnik smogu. Jesteśmy jedyną szkołą w Gdyni, której udało się pozyskać taki czujnik. Akcja ESA będzie kontynuowana w roku szkolnym 2022/2023, a mieszkańców Gdyni zapraszamy na ulicę Morską 77 w celu sprawdzania jakości powietrza. Czujnik mierzy stężenie szkodliwego dla zdrowia pyłu PM2,5 – mówi Katarzyna Thiel–Winkler, wicedyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych.


Celem projektu jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły – jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze – są właściwym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia.

Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie, wykorzystując dane archiwalne, mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji z czynnikami atmosferycznymi.

fot. Marcin Mielewski

Najważniejszym celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz dostarczenie narzędzi dydaktycznych dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Dodajmy, że w Gdyni mamy 14 czujników, które na bieżąco monitorują jakość powietrza – szczegóły można znaleźć tutaj.

fot. Marcin Mielewski

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda