mobile
REKLAMA

VI Żeglarska Parada Świętojańska

Żeglarska Parada Świętojańska ponownie uświetniła gdyńskie Święto Morza. Jej organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski. W tym roku radosna i kolorowa armada żaglowców, jachtów oraz jednostek motorowych przepłynęła z Gdańska do Gdyni. Niezwykły widok podziwiali zgromadzeni na brzegu widzowie.

Informacja prasowa/ gdynia.pl
VI Żeglarska Parada Świętojańska

Blisko sto jednostek pływających – z „Generałem Zaruskim” na czele – przepłynęło w sobotę, 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która ponownie uświetniła Święto Morza w Gdyni. Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 na wysokości molo w Brzeźnie. 

Kawalkadzie przewodził „Generał Zaruski”, a za nim płynęły m.in.: „Antica”„Bryza H”„Copernicus”„Ocean Team” i „Orion”. Na koniec, na wysokości plaży Śródmieście, jednostki skupiły się wokół „Kapitana Borchardta” na pokładzie, którego koncertował Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.
 
Żeglarska Parada Świętojańska jest organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku. Piękna armada żaglowców i jachtów przepływa z Gdańska do Gdyni.
 

– Parada zaczęła się formować o godzinie 13.00, pomiędzy ujściem Martwej Wisły a molo w Brzeźnie. Godzinę później skierowała się w stronę Gdyni. Na jej czele popłynął „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku flagowy żaglowiec Gdańska. A poza nim m.in. „Copernicus” – uczestnik wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race, zbudowany w 1936 roku mahoniowy „Orion” i „Antica”, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat. Komandorem parady był Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica – informuje Jerzy Jałoszewski, dyrektor parady

Po rozwiązaniu parady uczestnicy spoza Gdyni zacumowali bezpłatnie w Marinie Yacht Park, po wschodniej stronie pirsu.
 
Wieczorem na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbył się koncert szantowo-folkowy. Wystąpili m.in.: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Klang i Flash Creep.
 
Organizatorami VI Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są: Pomorski Związek Żeglarski, Marina Yacht Park, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica i Gdański Ośrodek Sportu.
 
Główni partnerzy wydarzenia to: Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

Źródło: żeglarski.info

  • fot. Łukasz Zieliński

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda