mobile

W doborze diety może pomóc grupa krwi

Odpowiednia dieta jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na nasze zdrowie. Jak to się dzieje, że niektóre diety nie odpowiadają każdemu? Odżywianie to kwestia indywidualna, ale jak się okazuje niebagatelną rolę odgrywają również geny.

Katarzyna Gołos
W doborze diety może pomóc grupa krwi

Naszą krew dziedziczymy po rodzicach, a wraz z nią preferencje żywieniowe. Badania amerykańskich lekarzy D’Adamo, Jamesa ojca i Petera udowodniły, że odżywianie dostosowane do grupy krwi pozwala nie tylko na utrzymanie szczupłej sylwetki, ale również zapobiega infekcjom.

Grupie krwi 0, najstarszej z istniejących, sprzyja jedzenie czerwonego mięsa, kapusty włoskiej, szpinaku, brokułów, wątroby i owoców morza. Osoby, które mają tę grupę, powinny unikać glutenu pochodzącego z pszenicy, fasoli, brukselki, kukurydzy i soczewicy.

Grupa A jest tzw. „grupą pasterską”, w związku z czym zaleca się, aby osoby będące reprezentantami tej grupy oparły swoją dietę na białku, jednak nie tym pochodzącym z mięsa. Zaleca się spożywanie produktów sojowych, nabiału i oliwy. Jeśli chodzi o warzywa, zachowaniu niskiej wagi sprzyja spożywanie botwinki, brokułów, cebuli, chrzanu, czosnku, kalarepy, pietruszki, pora i szpinaku. Wskazane będzie również jedzenie ananasów, moreli, cytryn, śliwek, grejpfrutów i wiśni.

Grupa B jest przede wszystkim wegetariańska, choć jej przedstawiciele mogą również spożywać baraninę i dziczyznę. Wskazane jest jedzenie niezbyt tłustych serów oraz oliwy z oliwek. Ci, którzy posiadają grupę B, powinni jeść zielone warzywa, kapustę, pietruszkę i paprykę. Jeśli chodzi o owoce, wskazane jest spożywanie winogron, śliwek, żurawiny i bananów. 

W przypadku grupy krwi AB, spadek wagi powodują przede wszystkim produkty roślinne. Zaleca się jedzenie soi, tofu, zielonych warzyw i wodorostów. Jeśli chodzi o nabiał, wskazane są również jogurty, kozie sery i jaja. Ci, którzy mają grupę krwi AB, powinni oprzeć swoje zbożowe menu przede wszystkim na życie i ryżu.
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda