mobile
REKLAMA

W jakim lokalnym smakołyku możemy rozsmakować się, będąc na Pomorzu?

 Na to pytanie odpowiedzi udzielił doroczny konkurs Konkursu Kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Wśród laureatów znalazły się Kaszubskie Bretlingi, których producentem jest Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy z Gdyni.

Informacja prasowa/ gdynia.pl
W jakim lokalnym smakołyku możemy rozsmakować się, będąc na Pomorzu?

fot. materiały gov.pl

Konkurs „Pomorskie Smaki” ma na celu promocję produktów żywnościowych charakterystycznych dla naszego regionu. Ważną ich cechą jest sposób wytwarzania - z poszanowaniem regionalnych tradycji lub przy wykorzystaniu lokalnych surowców. Jednocześnie plebiscyt buduje markę kulinarną regionu, wskazując potrawy i specjały wywodzące się z tych ziem.

Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego przyznawany jest w pięciu kategoriach. W jednej z nich – przeznaczonej dla produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym przetworów mięsnych, rybnych, mlecznych i miodów – zwyciężyły Kaszubskie Bretlingi. Ich produkcją zajmuje się Stowarzyszenie Dziedzictwo Kulturowe Szlakiem Północy z Gdyni.

Czym dokładnie jest ten przysmak? Bretling to nic innego jak szprot bałtycki. W wersji nagrodzonej w konkursie ryby panieruje się w mące i w wysokiej temperaturze krótko smaży na głębokim tłuszczu. Przysmak podaje się na ciepło, a najlepiej smakują skropione sokiem z cytryny lub z sosem majonezowo-chrzanowym. Przekąska ta znana jest w pomorskich barach i restauracjach przynajmniej od lat 70. ubiegłego stulecia. Inspiracją do powstania tej potrawy, były popularne w Śródziemnomorzu małe, suszone rybki, powszechnie wykorzystywane jako szybka przekąska. Bretlingi są do nich podobne. Różnica polega na tym, że są one smażone, a nie suszone. W maju 2021 roku przysmak został wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono łącznie 56 produktów. Kaszubskie Bretlingi zwyciężyły w jednej z kategorii. W pozostałych nagrodzone zostały:
 

  • mirabelka do mięs i deserów z firmy Fungopol z Brus (kategoria: produkty pochodzenia, roślinnego, w tym przetwory: owocowe, warzywne, z grzybami),
  • piwo Tafel z gdańskiego Browaru PG4 (kategoria: napoje, w tym alkoholowe i bezalkoholowe)
  • Deser Żuławskich Kolejarzy wyprodukowany przez PHU Opitz Beata z Żelichowa kategoria: produkty zbożowe i cukiernicze),
  • ocet z powiślańskiej śliwki z gospodarstwa rolnego Elżbiety i Ryszarda Szczukowskich z Rakowca koło Kwidzyna (kategoria: inne produkty, w szczególności łączące surowce roślinne ze zwierzęcymi).


W konkursie udział mogli wziąć przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, indywidualni wytwórcy oraz gospodarstwa agroturystyczne, które prowadzą działalność w zakresie produkcji żywności na terenie województwa pomorskiego.

Laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii, oprócz statuetki Bursztynowego Lauru Marszałka Województwa Pomorskiego, otrzymają nagrody finansowe w wysokości 1000 zł.

Dziewięć produktów, które wzięły udział w konkursie „Pomorskie smaki”, otrzymało również nominacje Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego do ogólnopolskiego plebiscytu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Przysmaki te powalczą o statuetkę Perły. Wśród nich znalazły się wspomniane Kaszubskie Bretlingi, a także: twaróg świeży naturalnie tradycyjny – półtłusty kostka, miód leśny spadziowo-nektarowy, mirabelka do mięs i deserów, ocet z powiślańskiej śliwki, piwo Tafel, beza z kaszubską maliną, Deser Żuławskich Kolejarzy oraz podwędzone ozorki wołowe wolno gotowane w aromatycznym auszpiku.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda