mobile
REKLAMA

W poniedziałek rusza głosowanie w Sopockim Budżecie Obywatelskim 2023

Od 5 do 19 września trwać będzie głosowanie w Sopockim Budżecie Obywatelskim. To już 11. edycja. Mieszkańcy zadecydują o wydaniu 3,57 mln zł – 1,65 mln zł na zadania ogólnomiejskie i 1,92 mln na lokalne (do 480 tys. zł na okręg). Głosować może każdy, niezależnie od wieku. Zachęcamy także naszych nowych cudzoziemskich mieszkańców do udziału w głosowaniu. Nowością na skalę krajową jest również młodzieżowy budżet obywatelski.

Informacja prasowa
W poniedziałek rusza głosowanie w Sopockim Budżecie Obywatelskim 2023

Fot. Ewelina Wołejko

Głosować mogą również osoby niezameldowane, wystarczy oświadczenie o zamieszkaniu na terenie Sopotu. Głosowanie na Sopocki Budżet możliwe jest online przez stronę Sopockiego Budżetu Obywatelskiego, w mobilnych punktach do głosowania oraz podczas wielu pikników i spotkań dla mieszkańców, które we wrześniu będą odbywały się w mieście.

– Sopocki Budżet Obywatelski wkracza w drugą dekadę. Przez te lata mieszkańcy przekonali się, że ich głos ma realny wpływ na to, jak miasto się zmienia. Inwestycje wykonane w ramach BO można spotkać niemal w każdym zakątku Sopotu – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Mam nadzieję, że do tegorocznej edycji uda nam się zaangażować jeszcze więcej sopocian, bowiem szczególnie namawiam do włączenia się w działania na rzecz lokalnej społeczności naszych nowych mieszkańców – wszystkich gości z zagranicy, którzy znaleźli w Sopocie swój nowy dom. Z góry bardzo dziękuje za każdy oddany głos.

Kartę do głosowania można będzie również zostawić w specjalnej skrzynce, która od 5 września pojawi się przed Urzędem Miasta i będzie dostępna przez całą dobę, do 19 września włącznie.

Mieszkańcy wybierają 5 inwestycji ogólnomiejskich i 5 projektów lokalnych. Podobnie jak w zeszłym roku, oprócz głosów na projekty, inne można zaopiniować negatywnie. W przypadku, gdy głosy negatywne osiągną 50 proc. głosów oddanych pozytywnie, o skierowaniu projektu do realizacji zdecyduje komisja Rady Miasta zajmująca się budżetem obywatelskim.

Budżet Obywatelski 2023 – większy udział młodych sopocian

180 tys. zł to kwota, jaka została przeznaczona na realizację projektów zgłoszonych i wygłosowanych w budżecie obywatelskim przez uczniów sopockich szkół. To ewenement na skalę krajową. O zasadach i sposobie przeprowadzenia młodzieżowego BO decyduje Młodzieżowa Rada Miasta Sopotu.

– Bardzo cieszę się z tego, że część sopockiego budżetu obywatelskiego zostanie spożytkowana na potrzeby młodych mieszkańców naszego miasta – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. – Każda z 9 szkół otrzymała pulę 20 tys. zł na realizację pomysłów swoich uczniów. Jest to o tyle cenne, że to sami młodzi ludzie będą decydować o tym, czy chcą np. mieć w szkole spotkanie z psychologiem czy wyjść do teatru, a może postawić jakieś urządzenie w ogrodzie, na podwórku. Chcemy jeszcze bardziej zaangażować młodych sopocian, chcemy im oddać inicjatywę. Młodzież potrzebuje poczucia sprawczości, chce mieć wpływ na to, co dzieje się w ich najbliższym środowisku. Młodzieżowy budżet to też element edukacji obywatelskiej, bo jeżeli młodzi zaangażują się w budżet obywatelski na terenie szkoły i zobaczą, że to działa, to potem będą się chętniej angażować w budżet obywatelski na poziomie miasta. I będą widzieli, że to ma sens – dodaje wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim.

 

Mobilne punkty do głosowania

Przez cały czas trwania głosowania w różnych lokalizacjach w mieście pojawią się mobilne punkty do głosowania:

poniedziałki w godz. 16.00-18.00 i soboty w godz. 10.00-13.00

 • Kamienny Potok, przy sklepie Lidl
 • Brodwino, przy sklepie Merkus

wtorki i piątki w godz. 16.00-18.00

 • Spółdzielnia Mieszkaniowa Przylesie
 • pętla autobusowa Kamienny Potok

wtorki i piątki w godz. 8.30-12.30

 • Sopot Wyścigi, sopocki rynek

środy i czwartki w godz. 16.00-18.00

 • Dworzec PKP, Sopot Centrum
 • przejście SKM przy ul. Marynarzy

W przypadku deszczu punkty nie będą działały.

Pikniki, festyny

Na spotkania, które będą okazją do wspólnego, aktywnego i ciekawego spędzenia czasu, zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta. Podczas pikników będzie możliwość oddania głosu w Sopockim Budżecie Obywatelskim 2023.

 • 5 września od godz. 16.00 na Festynie Sąsiedzkim organizowanym przez Sopockie Domy Sąsiedzkie oraz Spółdzielnię Mieszkaniową im. J. I. Kraszewskiego
 • 9 września, godz. 17.00-19.00, os. Brodwino, przy oczku wodnym i promenadzie
 • 10 września, godz. 11.00-17.00, skwer Kuracyjny; piknik połączony z Sopockim Dniem Kurortu
 • 10 września, godz. 15.00-18.00, os. Przylesie, ul. 23 Marca 91 AB
 • 11 września, godz. 11.00-14.00, sopockie błonia przy ekologicznym placu zabaw
 • 11 września od godz. 19.00, koncert z okazji 120-lecia Sopotu, Opera Leśnia
 • 17 września, godz. 11.00-15.00, Wielki Ekopiknik BO, sopocki rynek
 • 18 września, godz. 11.00-16.00, Wielkie sąsiedzkie grillowanie z organizacjami pozarządowymi na górnym tarasie Stadionu Leśnego
 • wrześniowe spotkania z rodzicami w sopockich szkołach

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda