mobile
REKLAMA

Wystawa artystów ASP promuje „Gdańsk bez plastiku”

Prace młodych artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pojawią się na wiatach przystankowych w ramach kampanii „Gdańsk bez plastiku”. Wystawę będzie można podziwiać także w przestrzeni centrów handlowych, m.in. w Forum Gdańsk i Alfa Centrum, które zostały nowymi partnerami kampanii.

inf.prasowa
Wystawa artystów ASP promuje „Gdańsk bez plastiku”

Prace zwracające uwagę na problem zaśmiecania ziemi i oceanów plastikiem powstały na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autorami są studenci z Pracowni Podstaw Projektowania Ilustracyjnego prowadzonej przez mgr Natalię Uryniuk oraz z Pracowni Ilustracji prowadzonej przez prof. Jadwigę Okrassę.

W poniedziałek, 9 marca odbyło się spotkanie Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska z przedstawicielami autorów wystawy.

- Spotkaliśmy się dzisiaj, aby podziękować młodym artystom z ASP w Gdańsku, którzy użyczyli nam swoich prac w celu promowania w przestrzeni miejskiej kampanii „Gdańsk bez plastiku” – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która w podziękowaniu przekazała artystom oprawione prace ich autorstwa.

W przestrzeni miasta grafiki pojawią się 30 marca. Przez cały rok, co trzy tygodnie na nośnikach w wiatach przystankowych prezentowane będą dwie kolejne ilustracje.

Autorami prac są: Gabriela Bąk, Maja Daczyńska, Weronika Damaszke, Agata Janas, Elżbieta Jelińska, Marta Jóźwiak, Anna Kędzierska, Zuzanna Konieczna-Czerwińska, Anna Kotowska, Dagmara Lipka, Michalina Niebrzydowska, Maciej Ruciński, Anna Szlaga, Marta Szwagierczak, Agata Szymanek, Alicja Śmiarowska, Marta Tyszkowska, Bartosz Ulewicz, Natalia Uryniuk, Sandra Walentynowicz, Patryk Zarach, Hanna Złotkowska, Marlena Zygmuntowicz.

-  Cieszymy się, że możemy tu być i w tym uczestniczyć. Sztuka jest takim niezwykłym językiem ma głos i pozwala mówić, o tym co jest ważne – mówiła Agata Janas, jedna z obecnych na spotkaniu artystek.

Nowi partnerzy kampanii

Spotkanie było także okazją do przywitania nowych parterów kampanii. Po sklepie IKEA Gdańsk, który przyłączył się do niej jeszcze w zeszłym roku, dołączyły dwa kolejne centra handlowe: Forum Gdańsk i Alfa Centrum. W ich przestrzeni też pojawią się wspomniane prace.

Przedstawicielom firm prezydent wręczyła oprawione zasady kampanii Gdańsk bez plastiku.

- Chcieliśmy symbolicznie przywitać w kampanii nowych partnerów wręczając im nasze 10 zasad dla mieszkańców i 5 zasad dla przedsiębiorców – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Bardzo dziękuję za państwa zaangażowanie oraz wkład w promowanie i szerzenie ekologicznych postaw w naszym mieście.

Na początek wystawa prac artystów z ASP pojawi się w Forum Gdańsk. Oglądać ją będzie można od 23 marca przez trzy tygodnie. Potem trafi do kolejnego centrum handlowego. Jednak udostępnienie przestrzeni na wystawę to nie wszystko.

- Nasze działania proekologiczne zaczęliśmy już w zeszłym roku – mówi Barbara Zin-Gromadzka, dyrektor Alfa Centrum Gdańsk – w czerwcu pod hasłem „Bądź alfa, bądź eko” rozdawaliśmy torby płócienne ze stylową grafiką panii Natalii Uryniuk. Przy okazji tego eventu powstał także krótki film z udziałem naszych najemców. W tym roku zdecydowaliśmy się powrócić do idei proekologicznych działań, których bazą będą różne warsztaty m.in. gotowanie w duchu „zero waste” razem z Bankiem Żywności. Będziemy starali się nakłaniać także najemców do wprowadzania chociażby drobnych zmian, ponieważ każdy, nawet najmniejszy, krok ma znaczenie.

Także przedstawciele Forum Gdańsk podkreślają, że kwestia ekologii jest dla nich istotna.

 - Przykładów proekologicznej działalności Forum Gdańsk jest wiele. Jednym z nich jest tworzenie przedmiotów użytkowych z banerów, które informowały o otwarciu centrum handlowego. Dobrą praktyką w 2019 roku okazało się szycie stylowych toreb wielokrotnego użytku. Każdy produkt posiada niepowtarzalny wzór i własną historię związaną z ekspozycją banerów. Kolekcję ręcznie wykonanych toreb uszyła krawcowa z Gdańska - informuje Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. - Warto przypomnieć, że decyzja o przeznaczeniu banerów do recyklingu zapadła jeszcze przed otwarciem Forum Gdańsk, a więc w 2018 roku. Działanie to wpisuje się również w projekt miejski „Gdańsk bez plastiku”.

Warto zauważyć, że tereny zielone Forum Gdańsk zajmują ponad 1/3 powierzchni całej działki. Roślinność przeplatana owocującymi krzewami oraz zabytkowymi drzewami tworzy krajobraz naturalistyczny. Starannie dobrane rośliny miododajne sprzyjają także pszczołom, które zamieszkały w ulach na przedpolu ekologicznym. Ule zostały wcześniej pomalowane przez dzieci z okolicznych szkół podstawowych. W ubiegłym roku po raz pierwszy odbyło się miodobranie.

Ponadto Forum Gdańsk zorganizowało pierwszą w Gdańsku wystawę prac Jane Perkins - prekursorki upcyklingu. Artystka zamiast wyrzucać niepotrzebne, zużyte przedmioty bawi się nimi tworząc niepowtarzalne dzieła.

 

Fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda