mobile

Wystawa map, grafik i panoram ze zbiorów Gunnara Heinsohna w Domu Uphagena

Muzeum Gdańska prezentuje kolekcję należącą do zmarłego w zeszłym roku Gunnara Heinsohna, wybitnego naukowca i kolekcjonera zabytków, który miał istotny wpływ na kulturę Gdańska. Zbiór ten obejmuje kilkadziesiąt artefaktów, ukazujących obrazy Europy, Rzeczypospolitej i Gdańska z epoki nowożytnej. Wystawa jest prezentowana w Domu Uphagena i będzie dostępna do zwiedzania do 2 czerwca 2024 roku

oprac. Patrycja Biernat
Wystawa map, grafik i panoram ze zbiorów Gunnara Heinsohna w Domu Uphagena

Profesor Heinsohn był socjologiem i założycielem Instytutu im. Rafała Lemkina, zajmującym się m.in. problematyką ludobójstwa. Przed ponad ćwierć wieku poślubił Polkę, założył rodzinę i osiadł w Gdańsku. Zmarł 16 lutego 2023 roku w wieku prawie 80 lat. Jego żona Joanna Sidorczak-Heinsohn była jedną z osób zaangażowanych w organizację wystawy.

Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znajduje się wiele cennych map, w tym najstarsza mapa Rzeczypospolitej z 1580 roku oraz mapa Wielkiego Księstwa Litewskiego, zamówiona przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotkę”. Interesującym elementem jest również mapa bieguna północnego, na której zaznaczono Gdańsk. Warto zwrócić uwagę także na dwie duże panoramy Gdańska: Friedricha Bernharda Wernera z około 1735 roku oraz Johanna Hürlimanna z 1830 roku, które pozwalają zobaczyć zmiany zachodzące w przestrzeni miejskiej.

Prof. Gunnar Heinsohn był również pasjonatem grafik przedstawiających życie codzienne mieszkańców Gdańska. Jego kolekcja zawiera niemal wszystkie przedstawienia gdańskich wywoływaczy, których kopie można spotkać podczas Jarmarku Dominikańskiego. Na wystawie w Domu Uphagena prezentowane są ich oryginały.

Wystawa "Gente Germanicus, natione Polonus. Ze zbiorów prof. Gunnara Heihsohna” w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska, będzie dostępna do 2 czerwca 2024 roku. Aby wziąć udział, konieczne jest nabycie biletu wstępu w cenie 25zł za bilet normalny i 18zl za ulgowy. Honorowane są Karta Mieszkańca oraz Karta Darczyńcy Muzeum Gdańska.

fot.Muzeum Gdańska

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda