mobile

Czekasz na autobus? W tym czasie naładujesz telefon!

Czekasz na autobus? Naładuj baterię w swoim telefonie, korzystając z energii wytworzonej przez… przystanek! Zarząd Komunikacji Miejskiej Gdynia ustawił cztery inteligentne wiaty, które korzystają z paneli fotowoltaicznych, e-papierowych ekranów z aktualizowanym na bieżąco rozkładem jazdy czy adaptacyjnego oświetlenia. Pojawi się też 9 nowych, tradycyjnych wiat.

Redakcja
Czekasz na autobus? W tym czasie naładujesz telefon!

Dają dużo więcej możliwości niż tylko schronienie się przed deszczem. Na czterech przystankach autobusowych w Gdyni pojawiły się nowoczesne, inteligentne wiaty, które są pierwszymi instalacjami tego typu w Polsce.

Energia ze słońca
Korzystają z nowych technologii zasilanych z odnawialnego źródła energii - na ich dachu znajdują się panele fotowoltaiczne. Energia solarna jest magazynowana, przez co wiata jest samowystarczalna. Co oznacza to dla pasażerów? Możliwość skorzystania z ładowarki indukcyjnej i z klasycznym wejściem USB do telefonu, ekrany e-papierowe z rozkładem jazdy, który jest aktualizowany i zawiera informacje o zmianach oraz utrudnieniach, a także adaptacyjne oświetlenie uruchamiające się po wykryciu użytkownika, którego poziom natężenia światła dopasowuje się do pogody i pory dnia.

Nowoczesne rozwiązania działają na czterech przystankach autobusowych: Chylonia Centrum 03 (przy ulicy Kartuskiej), Morska – Estakada 04 (przy Estakadzie Kwiatkowskiego), skwer Kościuszki – InfoBox 04 (przy ulicy 10 Lutego) oraz Wybickiego 02 (przy ul. Świętojańskiej).

- Przy wdrażaniu tej innowacji przyświeca nam idea Smart City. Dziś komunikacja miejska to już nie tylko podróż z punktu A do punktu B, pasażerowie cenią sobie komfort. Podróż zaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonu przez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Wykorzystanie energii solarnej sprawia, że wiaty są bezemisyjne. Technologia pomoże też w ich codziennej obsłudze – aktualizowanie np. rozkładów jazdy będzie odbywać się z jednego miejsca. Dodatkowo dzięki ekranom pasażerowie nie spotkają się już z sytuacją, gdy przez zerwanie kartki nie zobaczą rozkładu. W konstrukcji użyto też szkła hartowanego, które ma być odporne na próby wandalizmu.

- Inteligentne wiaty solarne łączą estetykę nowoczesnego designu, wpływającą bezpośrednio na wizerunek miasta z szeregiem funkcjonalności dla ich użytkowników – wyjaśnia Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Każda z wiat podpięta jest do zdalnego panelu zarządzania, w którym dostępne są informacje na temat działania paneli fotowoltaicznych, akumulatorów, czy też ogólnego użytkowania wiaty. Panel sterowania zapewnia też możliwość zdalnego zarządzania wyświetlaczami czy oświetleniem – wymienia dyrektor ZKM.

To nie wszystkie zmiany dla pasażerów gdyńskiej komunikacji publicznej. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy na dziewięciu innych przystankach zamontowane zostaną też nowe wiaty w tradycyjnym wydaniu. Na czterech zastąpią stare konstrukcje (Filipkowskiego 01 i Filipkowskiego 02, Oksywie Dickmana 01, Zwycięstwa - Wielkopolska 04), a na pięciu będą nowością (Akademia Marynarki Wojennej 02, Górnicza - Damroki 02, Skarbka I 01, Spokojna - Cmentarz 01, Szczeblewskiego 02).

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda