mobile

Europejski express dotarł do Gdańska

Pociąg „Łącząc Europę” #Connecting Europe Express zawitał do Gdańska. Mieszkańcy mogli obejrzeć skład podczas postoju przy Międzynarodowych Targach Gdańskich AMBEREXPO.

Informacja prasowa
TAGI
Europejski express dotarł do Gdańska

Pociąg „Łącząc Europę” to inicjatywa Komisji Europejskiej z okazji trwającego Europejskiego Roku Kolei. Jest mobilną przestrzenią konferencyjną i forum debaty na temat tego, jak sprawić, by kolej stała się środkiem transportu wybieranym zarówno przez pasażerów, jak i przedsiębiorstwa.

W dwóch wagonach znajdują się wystawy poświęcone nowym technologiom i innowacjom m.in. w sektorze kolejowym. Jest też coś dla fanów kolei: alpejski wagon z przeszklonym dachem.

Wspólna inicjatywa dla kolei

Pociąg wyruszył w trasę 2 września 2021 r. z przystanku w Lizbonie. Przejedzie w sumie 20 tys. kilometrów, odwiedzając 100 miast w 26 krajach Europy. Na specjalnej stronie internetowej można śledzić jego trasę. Jest tu też mapa z datami przyjazdów i odjazdów. W Polsce, oprócz Gdańska, zatrzyma się też w Krakowie, Warszawie i Białymstoku. Swoją podróż zakończy 7 października w Paryżu. Międzynarodowe przedsięwzięcie ma pokazać potencjał rozwoju kolei, promować ją jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Jest to też okazja do rozmów o przyszłości całego sektora kolejowego.

Uruchomienie i przejazd tego niecodziennego składu to wynik współpracy całej branży. Do akcji włączyło się 40 partnerów z całej Europy, w tym wiele organizacji zrzeszających przewoźników, zarządców infrastruktury i innych partnerów na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym.

Bez nich pociąg nie dojedzie do celu

Nad bezpieczeństwem i dozorem technicznym składu pociągu w każdym kraju czuwa wielu pracowników kolei oraz specjalistów. Na trasie pociągu „Łącząc Europę” pracuje wielu ustawiaczy, tj. osób, które kierują pracami manewrowymi i ruchami taboru kolejowego oraz nadzorują łączenie i rozłączanie składu. Nie obejdzie się przy tym bez toromistrza sprawującego nadzór nad stanem nawierzchni torów, podtorza czy nad wykonywaniem napraw. To ważne, bo ekspres przemierzający Europę będzie poruszał się po trzech różnych rodzajach torów.

Praca w zawodach kolejowych na Pomorzu

Zgodnie z założeniami Unii Europejskiej, branża kolejowa będzie się stale rozwijać nie tylko pod względem modernizacji infrastruktury, ale i tworzenia nowych miejsc pracy, dostosowanych do nowoczesnych wyzwań. W województwie pomorskim można zauważyć, że firmy i przedsiębiorstwa stale zgłaszają zapotrzebowanie na nowych, wykwalifikowanych pracowników.

Według Barometru zawodów na 2021 rok – corocznego badania przeprowadzanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z regionu – deficyt maszynistów widoczny jest w powiecie puckim, malborskim i gdańskim. W tym ostatnim brakuje również pracowników obsługi ruchu szynowego. Ponadto, w branży kolejowej coraz więcej jest pracowników w wieku 50+, którzy będą przechodzić na emeryturę. Oznacza to, że będzie rosła potrzeba zatrudnienia osób młodych.

Największy operator kolejowy w naszym kraju, PKP Intercity, podaje, że w 2020 roku wzrosła liczba młodych pracowników, w wieku 26-35 lat, w zespołach trakcyjnych oraz na pozostałych stanowiskach robotniczych. To wynik prowadzonych rekrutacji. Biorąc pod uwagę większe nastawienie na rozwój transportu kolejowego, już teraz warto zastanowić się nad pracą w tym sektorze.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda