mobile

Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023

Jutro czyli we wtorek, 6 czerwca w godz. 9.00-15.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, ogólnopolskiego konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Informacja prasowa
Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023

Organizatorami Wielkiego Maratonu Czytelniczego są: Szkoła Podstawowa nr 27 w Gdańsku, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku oraz Woejwódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Podczas wydarzenia organizatorzy oraz goście honorowi wręczą nagrody oraz dyplomy uczestnikom, którzy uzyskali tytuły laureatów, finalistów i wyróżnionych - czyli 1057 uczniom.

Spośród gości honorowych swój udział zapowiedzieli m.in.: Hanna Zych-Cisoń, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i Bożena Dajnowska, starszy wizytator delegatury w Tczewie - Kuratorium Oświaty w Gdańsku. 

Nagrody zostały sfinansowane przez miasto Gdańsk w ramach Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw oraz przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

Wielki Maraton Czytelniczy

Wielki Maraton Czytelniczy został zainicjowany w 2009 roku  przez Agatę Markiewicz-Babło, Ewę Niechwiedowicz i Małgorzatę Niechwiedowicz. Do zespołu dołączyli także pracownicy WiMBP. W czternastu edycjach konkursu wzięło udział 72 370 uczestników z Polski, ale także szkół polskich w Wielkiej Brytanii i na Litwie. Uczniowie przeczytali 326 książek.

Celem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci (beletrystyka, biografia, literatura popularnonaukowa) i młodzieży (beletrystyka, reportaż, biografia, esej, literatura faktu); rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem; budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury.

Uczniowie zmagają się w czterech grupach wiekowych:

  1. „Spotkacie nowych przyjaciół"– klasy 2-3 szkół podstawowych (ogólnopolski koordynator WMC: Małgorzata Niechwiedowicz).
  2. „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca"– klasy 4-6 szkół podstawowych (ogólnopolski koordynator WMC Agata Markiewicz-Babło).

       3. „W lustrze książki"– klasy 7-8 szkół podstawowych  (ogólnopolski koordynator WMC: Ewa Niechwiedowicz).

       4. „Na literackim szlaku"–szkoły ponadpodstawowe (ogólnopolski koordynator Magdalena Wróblewska).

Każdy z uczestników ma za zadanie przeczytać w danym miesiącu wybraną przez organizatorów dla określonej grupy wiekowej lekturę, a następnie przystąpić do testu sprawdzającego znajomość książki. Testy odbywają się w szkołach uczestników i są sprawdzane przez szkolnych opiekunów konkursu.

Podczas obecnej edycji konkursu w WiMBP w Gdańsku odbyły się również spotkania z autorami lektur – Martą Milewską, Katarzyną Ryrych, Pawłem Beręsewiczem, Marcinem Koziełem  - na które zaproszeni zostali uczestnicy WMC, a które zorganizowały i prowadziły: Aleksandra Woźniak-Marchewka, Zofia Tatarek, Magdalena Wróblewska i Tatyana Zelenko.

Wydarzenie uzyskało honorowe patronaty Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Małgorzaty Bielang, pomorskiej kurator oświaty. 

Partnerem gali jest Europejskie Centrum Solidarności.

fot.UMGda

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda