mobile
REKLAMA

Galarem po Motławie, czyli zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody

Miłośnicy turystyki wodnej mogą już podziwiać Gdańsk z perpsektywy wody, dzięki rejsom Galarami Gdańskimi. Są to repliki łodzi płaskodennych sprzed 300 lat, którymi flisacy spławiali towary do Gdańska. Odpłyniemy nimi z nowej przystani w dawnej stoczni cesarskiej na terenie Młodego Miasta.

Karolina Lipnicka/ fot. FB Fundacji Galar Gdański
TAGI
Galarem po Motławie, czyli zwiedzanie Gdańska z perspektywy wody

Cenne odkrycie - najlepiej zachowany wrak statku średniowiecznego

 

Wszystko rozpczęło się w 2018 roku od wykopania 18-metrowej łodzi płaskodennej na terenie rozbudowywanego osiedla Brabank, w rejonie ul. Stara Stocznia w Gdańsku. Obiekt aracheologiczny znaleziono na dnie znajdującego się tu prawdopodobnie kiedyś kanału fosy, w pobliżu odkryto też konstrukcje drewniane związane z bastionem. Badacze tego odkrycia szacują, że powstała między XVI a XVII wiekiem. Mimo upływu czasu, łódź zachowała się w bardzo dobrym i niemal w całości.

 

Na podstawie znaleziska zaprojektowano i wykonano repliki w firmie "Tartak Witkowscy", prowadzonej w Wieluniu przez znanego szkutnika wiślanego Wacława Witkowskiego. Zostały wykonane ze 150-letniego drewna świerkowego, wręgi wykonano z korzeni tego drzewa, natomiast pawęż, do której mocowany jest 20 konny silnik, wykonano z dębu, podobnie jak knagi.

 

Rejs z nutą historii

 

Do wspólnego podróżowania replikami łodzi zaprasza Fundacja Galar Gdański. Oferta obejmuje 30 minutowe rejsy, podczas których można zobaczyć m.in. Zieloną Bramę i Zielony Most, Wyspę Spichrzów, Żuraw Gdański, Ośrodek Kultury Morskiej, Narodowe Muzeum Morskie oraz Polską Filharmonię Bałtycką. Są dostępne też dłuższe rejsy - 70 min. obejmujące wody portowe albo rejsy wieczorowo-nocne.

 

Zapisy na wycieckę odbywają się w nowej przystani cesarskiej na terenie Młodego Miasta albo też na terenie Głównego Miasta przy Wyspie Spichrzów. Rejsy odbywają się codziennie. Koszt za dłuższy rejs 70-minutowy wynosi 40-45 zł ( bilet normalny) oraz 25-30 zł ( ulgowy dla dzieci w wieku 5-16 lat). Dla dzieci do lat 4, rejs jest bezpłatny. Na pokładzie są akceptowane zwierzęta.

 

Nie tylko komerycjne rejsy

 

Przedstawiciele Fundacji Galar Gdański, chcą w przyszłości organizować staże zawodowe dla osób z wykluczenia społecznego oraz młodzieży wychodzącej z domów dziecka. Projektem w fazie wdrażania jest staż " Suchą stopą w dorosłość", który powstał z myślą o młodzieży wychowującej się w domach zastępczych. Młodzież będzie mogła przyuczyć się do fachu pomocnika sternika motorowodnego. Głównym clem jest jej aktywizacja na rynku pracy i zapewnienie dobrego startu w dorosłość. Oprócz szkoleń i staży fundacja będzie organizować rejsy edukacyjne galarami dla dzieci młodzieży, plenery artystyczne dla uzdolnionej młodzieży oraz warsztaty szkutnicze oraz rzemieślnicze.

 

Nowe miejsce spotkań

 

Przystań cesarska skąd odpływają galary to nowe ogólnodostępne miejsce na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej. U brzegu Martwej Wisły, powstały nowe cumowiska dla jachtów.

 

Dla załogi natomiast miejsca, gdzie mogą wypocząć, napić się gorącej kawy lub skorzystać z kajaków i rowerów.

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda