mobile
REKLAMA

Gdańskie tramwaje do remontu. Wożą pasażerów od kilkunastu lat, czas na gruntowny lifting

Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje ogłosiła w tym tygodniu przetarg na naprawę i modernizację trzech tramwajów Bombardier NGT6-2. Pojazdy te wożą gdańskich pasażerów już 12 lat. Wysłużone są też Pesy Swing. Pięć pojazdów tego typu także zostanie wyremontowanych jeszcze w tym roku.

Kamila Grzenkowska/Gdańsk.pl/Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
TAGI
Gdańskie tramwaje do remontu. Wożą pasażerów od kilkunastu lat, czas na gruntowny lifting

Miasto kupiło trzy wagony Bombardierów do obsługi, wówczas nowo wybudowanej, linii na Chełm. Miało to miejsce w 2007 r. Od tamtego czasu regularnie kursują po gdańskich torowiskach. Przyszedł więc czas na ich odświeżenie i modernizację.

Zaplanowane prace zakładają m.in. montaż klimatyzacji w przedziale pasażerskim, modernizację nadwozia i odświeżenie wnętrza. Zamontowane zostaną również porty USB, nowy rejestrator zdarzeń i odkładane rampy dla niepełnosprawnych. W każdym z tramwajów znajdzie się również defibrylator.

Zakres prac obejmuje także: wymianę uszkodzonych elementów poszycia zewnętrznego, wraz z drzwiami, w nadwoziu, naprawę i regenerację przegubów, a także pokrycie nową powłoką lakierniczą nadwozia posiadającą wysoką odporność na promienie UV i czynniki chemiczne oraz mechaniczne, a także powłokę „antygraffiti”. Wykonany zostanie przegląd silników, jak również regeneracja i wymiana hamulców. W przedziałach pasażerkich pojawią się nowe szyby, naprawione zostaną drzwi, a nowa izolacja cieplna i akustyczna ścian oraz sufitu będzie charakteryzować się wykończeniem gładkim, z powierzchnią łatwą do utrzymania czystości, odporną na akty wandalizmu i działanie światła).

Część pasażerska będzie też klimatyzowana i wyposażona w nowe tablice informacji pasażerskiej.

Oferty można składać do 25 czerwca 2019 roku. Zwycięzca przetargu będzie musiał wykonać prace w ciągu 14 miesięcy od daty podpisania umowy.

W ostatnich tygodniach GAiT ogłosił także przetarg na naprawę pięciu tramwajów Pes Swing typu 120NaG, o największym przebiegu. Te pojazdy kursują po gdańskich torach od 2010 r. Do 2013 roku Gdańsk sprowadził 35 takich pojazdów.

Naprawa dotyczyć będzie, podobnie jak w przypadku Bombardierów, elementów i urządzeń dachu, podwozia, wózków, wnętrza przedziału pasażerskiego, kabiny motorniczego i nadwozia w części zewnętrznej.

Jakie zmiany, po wykonaniu prac, zauważą pasażerowie?

W przedziale pasażerskim naprawiane będą mechanizmy drzwiowe, a także platforma dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowano też przegląd i naprawę przejść międzyczłonowych (tarcze obrotowe, harmonie, przeguby dolne i górne), wymianę tapicerki siedzisk i oparć foteli pasażerskich na nową oraz przegląd i ewentualną naprawę okien i zamków.

W podwoziu naprawiane będą sprzęgi, zgarniacz, a także układ piaskowania. Zaplanowano także przegląd i naprawę powłoki antykorozyjnej podwozia tramwaju. Z kolei w nadwoziu naprawione zostanie poszycie zewnętrzne, w tym wymienione zostaną uszkodzone blachy i laminaty, naprawione lub wymienione na nowe zostaną osłony sprzęgów wraz z mechanizmami. W ramach modernizacji wymienione zostaną także lusterka i oświetlenie zewnętrzne.

Termin składania ofert upływa 11 czerwca br. Prace powinny zostać wykonane do końca bieżącego roku.

Koszt wykonania prac w obu typach pojazdów będzie znany po zakończeniu postępowania przetargowego. Co jednak warto podkreślić, przeprowadzenie inwestycji modernizacyjnych jest o wiele tańsze niż zakup nowego pojazdu. O ile dokładnie, będzie wiadomo za kilka tygodni.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda