mobile

Gdańszczanie mogą sprawdzić, gdzie jest zbyt głośno

Hałas nie pozostaje obojętny dla zdrowia ludzi. Ci, mieszkających  wielkich miastach, jak Gdańsk, są na to zagrożenie szczególnie narażeni. Jak jednak sprawdzić, w których rejonach jest najgorzej? Dzięki specjalnej, internetowej mapie mieszkańcy stolicy Pomorza mogą nawet sprawdzić, jakie natężenie zbyt głośnych dźwięków panuje w okolicy ich domów.

Łukasz Razowski
TAGI
Gdańszczanie mogą sprawdzić, gdzie jest zbyt głośno

Co, jeśli chodzi o zbyt wielką liczbę decybeli, zagraża gdańszczanom? Hałas generuje wiele urządzeń i pojazdów – od pociągów, przez samoloty po rzecz jasna – samochody. To właśnie ryk silników tych ostatnich najbardziej szkodzi mieszkańcom Gdańska. Jak podaje miejscowy ratusz, na nadmierny hałas narażonych jest ponad 10 tysięcy osób. Co ważne, każda z nich może sprawdzić, czy jego mieszkanie znajduje się w zagrożonej brakiem ciszy strefie.


-  Jeśli chodzi o zagrożenie dla zdrowia, którego źródłem jest hałas, to w Gdańsku mimo inwestycji i rozwoju komunikacji nic się nie zmienia. Jedenaście tysięcy mieszkańców miasta, czyli około dwóch procent, narażonych jest na hałas, w tym dziewięć tysięcy osób na hałas drogowy – podają urzędnicy.


Tak wynika z najnowszej mapy hałasu miasta, inni są narażeni m.in. na hałas kolejowy, lotniczy czy przemysłowy.


– Pierwsza mapa akustyczna w Gdańsku powstała w 2007 roku, co było wymogiem Unii Europejskiej i polskiego Ministerstwa Środowiska. Kolejna mapa powstała w 2012 roku. Aktualna mapa Gdańska jest już więc trzecią z kolei – podaje serwis prasowy Gdańska. A z zawartych na niej danych wynika, że największy hałas panuje przy obwodnicy Trójmiasta, al. Grunwaldzkiej, ul. Hallera, przy dworcach czy zajezdniach tramwajowych. Czujniki zanotowały wysoki poziom hałasu przy takich adresach, jak Lendziona 3A (okolice dworca we Wrzeszczu), Nowatorów 9 (pobliże lotniska) oraz Kartuskiej 32/34 (centrum miasta).


- Opracowanie może sprawdzić każdy z mieszkańców. Nowością na portalu mapy akustycznej jest opcja obserwowania poziomu hałasu na elewacjach budynków w formacie 3D. Każdy budynek w mieście można obejrzeć jako trójwymiarowy model i sprawdzić, jaki panuje w jego bezpośrednim sąsiedztwie poziom hałasu. Dodano także m.in. zestaw map obrazujących rozkład średnich poziomów dźwięku osobno dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej oraz nocnej.


Mapa dostępna jest pod adresem: www.mapaakustyczna.gdansk.gda.pl

Źródło fotografii:

https://www.linkedin.com/pulse/its-person-holding-megaphone-craig-moscetti

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda