mobile
REKLAMA

Gdynia wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną

Była barwna parada, piknik, występy artystyczne i dobra zabawa. W Gdyni już po raz 15. świętowano Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wydarzenie to integruje mieszkańców z osobami z niepełnosprawnościami. Pokazuje potrzeby, możliwości i pasje tych ludzi. Ma też łamać stereotypy dotyczące niepełnosprawności. W przemarszu i pikniku wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i organizacji pozarządowych, uczniowie gdyńskich szkół  oraz osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i ich rodziny. 

Magdalena Czernek/Gdańsk.pl/ fot. Paweł Kukla
TAGI
Gdynia wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną

W czwartek, 23 maja, w Gdyni odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Rozpoczęła je kolorowa parada, która ruszyła sprzed budynku Urzędu Miasta. Uczestnicy przeszli ulicą Świętojańską na plac Grunwaldzki, gdzie zorganizowano drugą część wydarzenia. W uroczystościach uczestniczył wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

– Gdynia jest miastem bez barier i chcemy zwracać uwagę na potrzeby różnych środowisk, także osób z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzimy systemowe działania w oparciu o budżet, ale ważna jest też komunikacja i uwrażliwianie mieszkańców. Ten marsz między innymi właśnie temu służy. Bardzo chętnie bierzemy w nim udział i promujemy wszystkie działania, które są prowadzone przez organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Wydarzenie miało na celu integrację osób z niepełnosprawnościami w środowisku lokalnym. Chodziło też o prezentację możliwości osób z różnymi dysfunkcjami, którzy pomimo własnych ograniczeń przełamują bariery i dążą do jak największej samodzielności.

– To dzień, w którym chcemy pokazać, że wszyscy żyjemy w tym samym środowisku, tylko jesteśmy czasami mniej widoczni. Jednak mimo wszystko mamy takie same zdolności, pasje, potrzeby i oczekiwania jak pozostali. Chcemy dawać też od siebie uśmiech. I to mówię w imieniu naszych podopiecznych, którzy nie zawsze potrafią to pokazać – tłumaczy Jolanta Maciejewska, dyrektor gdyńskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Gdyński Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zakończył piknik pod hasłem „Coś dla ciała, coś dla duszy”. W jego ramach, na placu Grunwaldzkim, można było skorzystać z różnego rodzaju aktywności , obejrzeć galerię zdjęć podopiecznych stowarzyszenia „Dlaczego Nie” wykonanych przez Iwonę Wojdowską, zapoznać się z rysunkami stworzonymi przez ucznia Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 28 w Gdyni czy zobaczyć występy artystyczne. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała na scenie m.in. Natalia Lewandowska – podopieczna stowarzyszenia „Dlaczego Nie” i uczennica Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni. Na uczestników czekały też m.in.: gry i zabawy ruchowe, loteria fantowa, masaże i zabiegi pielęgnacyjne dłoni, muzykoterapia czy punkt dmuchania balonów i malowania twarzy.

Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta gminy Kosakowo oraz zespół cheerleaderek.

Obchody zorganizował gdyński Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy przy wsparciu miasta. W tym roku do współpracy włączył się także nowo powstały punk przedszkolny „Ja SAM”.  To miejsce zabawy i edukacji dla dzieci, które wymagają uczestniczenia w terapiach. Organizatorem jednostki jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda