mobile

Indyjski wariant koronawirusa jest już w Polsce

 

W Polsce potwierdzono kilkanaście przypadków zakażenia mutacją B.1.617 koronawirusa. To wariant pochodzący z Indii. Do tej pory tę mutację zdiagnozowano w kilkunastu krajach europejskich.

Informacja prasowa
Indyjski wariant koronawirusa jest już w Polsce

O nowych występujących w Polsce mutacjach koronawirusa poinformował podczas konferencji prasowej 4 maja minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pierwszy przypadek potwierdzono 2 maja u ewakuowanego 25 kwietnia z Indii polskiego dyplomaty. Chorzy są też członkowie jego rodziny. Kolejne ogniska są wśród zakonnic z okolic Warszawy i Katowic. Zakażenie potwierdzono u co najmniej 16 osób. Do tej pory w Indiach, w których mieszka 1,4 mld ludzi, tą mutacją zakaziło się prawie 21 mln, z czego ponad 222 tys. zmarło.

Indyjski wariant koronawirusa B.1.617 zawiera dwie zmiany genomu na powierzchni białkowej: E484Q i L452R. E484Q przypomina wariant E484K, który występuje w mutacjach brytyjskiej, południowoafrykańskiej i brazylijskiej. Natomiast wariant L452R znajduje się w kalifornijskim szczepie koronawirusa CAL.20C. W Indiach obie te mutacje wystąpiły łącznie, dlatego często mówi się o „podwójnej mutacji” koronawirusa.

Do najczęściej występujących objawów zakażenia należą: wysoka gorączka, uporczywy kaszel oraz utrata lub zmiana węchu i smaku. Do innych zdiagnozowanych symptomów należą też: ból gardła, głowy, katar, wysypka, suchość w ustach, mdłości, biegunka, wymioty oraz zaczerwienione oczy. Mniej oczywiste objawy mogą pojawić się na wczesnym etapie infekcji i utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. Z kolei gorączka, charakterystyczna dla innych wariantów COVID-19, w przypadku mutacji indyjskiej może nie wystąpić wcale lub pojawić się dopiero kilka dni po wystąpieniu takich objawów, jak ból gardła czy dolegliwości żołądkowe. W związku z tym zakażeni często nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami wirusa i zarażają kolejne osoby.

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda