Jak liczyć dni urlopowe?
Pracownik może skorzystać z urlopu w dni, które normalnie są dla niego dniami pracy, w wymiarze godzinowym ,odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy. Jak wygląda kwestia urlopu podczas pracy zmianowej? Jak wyliczyć należne dni wolnego?

Przede wszystkim ważny jest fakt, że system zmianowy dotyczy wykonywanej pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory jej wykonywania, po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. W skrócie oznacza to, że praca zmianowa nie zalicza się do odrębnego systemu pracy. Jest to po prostu sposób organizacji czasu pracy. Ułatwia to funkcjonowanie zakładów pracy i dopasowywanie godzin do każdego pracownika. Szczególnie dotyczy to fabryk, w których praca musi być w ciągłym ruchu, czy w miejscach gdzie trzeba zaspokajać potrzeby ludzi bez większych przerw np. stacje paliw.
Zazwyczaj praca zmianowa odbywa się w trzech zmianach po osiem godzin lub w dwóch po dwanaście godzin. Taki system dopuszcza pracę w niedziele i święta, co wynika z art. 151(10) Kodeksu pracy.
Pracownikowi należy się liczba dni wolnych odpowiadająca co najmniej liczbie niedziel, świąt. Dodatkowo każdy pracownik ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar zależy od ogólnego okresu zatrudnienia. Jeżeli pracownik pracuje krócej niż 10 lat, to wymiar urlopu wynosi 20 dni, a powyżej 10 lat tych dni jest 26. Wolne można wybrać w dni, które w normalnym trybie zaliczają się do pracy zgodnie z rozkładem czasu. Oznacza to, że nie jest możliwe określenie dokładnie co do dnia, z góry ile dni urlopu będzie przysługiwało pracownikowi w ciągu całego roku. Wszystko zależy bowiem od tego ile pracownik wyrobi godzin i w jakim rozkładzie oraz systemie pracuje.
Źródło fotografii:
https://www.e-reklamowe.com/sites/default/files/styles/article_570x370/public/kalendarz-tojdzielny-miasto-02.jpg?itok=8tBCVNBR