mobile

Juwenalia Gdańskie 2020. Znamy termin i pierwszych wykonawców

10 scen, ponad 30. polskich artystów i dwa dni wielkiej imprezy - takie będą tegoroczne Juwenalia Gdańskie. Studencka feta odbędzie się 8 i 9 maja na Placu Zebrań Ludowych i na terenach postoczniowych. Pierwsi wykonawcy już zostali ogłoszeni.

MK, Inf. prasowa
Juwenalia Gdańskie 2020. Znamy termin i pierwszych wykonawców

Już po raz trzeci święto studentów organizowane jest pod nazwą Juwenalia Gdańskie - przez 6 gdańskich uczelni publicznych wspólnie, przy wsparciu Miasta Gdańska oraz z udziałem Fundacji Gdańskiej. Podobnie, jak w poprzednich latach, także i w tym roku w imprezę włączyła się Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

- Trzy lata temu rektorzy publicznych uczelni z Gdańska zwrócili się do prezydenta Pawła Adamowicza z prośbą o wspólną organizację juwenaliów, które nazwaliśmy Juwenaliami Gdańskimi. To się udało, impreza była znakomita, co nie mogłoby się udać bez środków przeznaczonych na ten cel przez miasto Gdańsk i sponsorów. W zeszłym roku przekroczyliśmy limit ilości osób, tak duże było zainteresowanie, myślę, że w tym roku będzie podobnie. To będzie święto Gdańska - powiedział rektor Politechniki Gdańskiej prof. Marek Dzida podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu, która odbyła się w środę, 26 lutego, 2020 r.

Radości z włączenia się do celebracji studenckiego święta wszystkich publicznych gdańskich uczelni nie ukrywał też prorektor ds. studenckich na Uniwersytecie Gdańskim prof. Arnold Kłonczyński. Jego zdaniem nieprzypadkowo tak duże przedsięwzięcie odbywa się właśnie w Gdańsku.

- To specyfika gdańska, że takie działania odbywają się wspólnie. Dzięki współpracy udało się skupić uczelnie bardzo duże i zróżnicowane, ze swoimi społecznościami akademickimi. Mimo tych różnic mamy jednak wspólny cel, który potrafimy zrealizować z dużym sukcesem. Bardzo nas to cieszy, myślimy o sobie jako o społeczności gdańskiej. Te juwenalia to kolejny krok do tego, by budować wspólnotę - skomentował.

Podczas konferencji ogłoszono termin imprezy - Juwenalia Gdańskie 2020 odbędą się w piątek i sobotę, 8-9 maja. Koncerty i wydarzenia towarzyszące podobnie jak poprzednio odbywać się będą na Placu Zebrań Ludowych i na terenach postoczniowych.

- W zeszłym roku w festiwalu udział wzięło przeszło 89 tys. ludzi. W tym roku tereny są przygotowane na jednorazowe uczestnictwo 50 tys osób. Można więc powiedzieć, że pół Gdańska będzie spacerowało z terenów postoczniowych na Plac Zebrań Ludowych i z powrotem. Myślę, że robimy jedyny taki festiwal - w różnych lokalizacjach w środku miasta i z różnym rodzajem muzyki - w takiej skali w Polsce - powiedział Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

Choć do wydarzenia zostało jeszcze trochę czasu, i rozmowy z artystami jeszcze trwają, są już potwierdzeni wykonawcy, którzy wystąpią pierwszego dnia. Zagrają: Taco Hemingway, Otsochodzi oraz FLIRTINI LIVE + goście. W sumie w ciągu dwóch dni na 10 scenach (w ubiegłym roku było 7) wystąpi ponad 30 artystów. Organizatorzy stopniowo będą ujawniać nazwiska kolejnych gwiazd, m.in. na profilu facebookowym wydarzenia: Juwenalia Gdańskie.

Studenci z legitymacją studencką i osoby z Gdańską Kartą Mieszkańca mają wstęp darmowy. Dla pozostałych osób, które chciałby wziąć udział w piątkowej imprezie organizatorzy przygotowali 5 tys. biletów, w cenie 89-99 zł.

Warto przypomnieć, że ubiegłoroczna edycja Juwenaliów Gdańskich została nagrodzona w ogólnopolskim, prestiżowym plebiscycie „Pro Juvenes” w kategorii na najlepsze juwenalia w Polsce. Wystąpili wówczas m.in. Bass Astral x Igo - jedni z najbardziej pożądanych twórców muzyki elektronicznej na festiwalach, Krzysztof Zalewski - nominowany do pięciu, zdobywca trzech Fryderyków 2019, Lady Pank - kultowy zespół, którego publiczność na koncertach potrafi zaśpiewać każdy utwór, Nocny Kochanek - wykorzystując humor bazujący często na pastiszu i grach językowych dołączyli do czołówki polskiej subkultury metalowej, i Tede - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich raperów, którego teksty weszły na stałe w kanon hip-hopowego nurtu.

fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda