mobile

Letnia Szkoła Ratownictwa - duża dawka zabawy z dozą wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą

W każdy weekend wakacji na Kąpielisku Molo Brzeźno odbywają się bezpłatne zajęcia z cyklu “Letnia szkoła ratownictwa”. Dzieci i młodzież pod okiem ratowników uczą się, jak bezpiecznie spędzać czas na wodą i - przede wszystkim - świetnie się bawią. Wciąż można dołączyć.

Informacja prasowa
Letnia Szkoła Ratownictwa - duża dawka zabawy z dozą wiedzy o bezpieczeństwie nad wodą

Letnia Szkoła Ratownictwa na brzeźnieńskiej plaży ma już kilkunastoletnią tradycję i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bezpłatne zajęcia prowadzone przez instruktorów ze stowarzyszenia Gdańskie Ratownictwo Wodne przeznaczone są dla wszystkich chętnych w wieku od 5 do 16 lat (prowadzone są w podziale na grupy wiekowe). Nie trzeba umieć pływać, by dołączyć do weekendowej plażowej ekipy. 

Mały ratownik (każdy uczestnik na dzień dobry otrzymuje koszulkę z takim napisem) podczas zajęć ma możliwość poczuć się jak prawdziwy ratownik, nie tylko poznając ideę i tajniki ratownictwa wodnego, ale także korzystając z profesjonalnego ratowniczego sprzętu - desek i kajaków ratowniczych, motorówek i quadów. Dużą frajdą dla dzieci jest także obserwacja plaży przez lornetkę z wieży ratowników. Wykonując różnorodne zadania, młodzi plażowicze poznają zasady bezpiecznej kąpieli i prawidłowego zachowania się podczas pobytu nad wodą.

W niedzielę, 1 sierpnia, mali ratownicy przeprowadzili m.in. symulację akcji ratunkowej z użyciem krótkofalówki. Nauczyli się, jak prawidłowo formułować zgłoszenie akcji ratunkowej (jak podać lokalizację, opisać sytuację). Dzieci podzielono na dwie grupy. Jedna “topiła się”, a druga, po odebraniu komunikatu, ruszyła na pomoc wyposażona w bojki ratownicze (popularnie zwane pamelkami) i przeprowadziła akcję holowania poszkodowanych do brzegu z pomocą bojki. Tego dnia adepci ratownictwa korzystali także z kajaka i deski ratunkowej (to sztuka utrzymać się na niej płynąc), a ubrani w pasy ratownicze typu węgorz uczestniczyli w wyścigu po flagę zatkniętą w piasku. Nie zabrakło również zajęć z pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów i spaceru poglądowego brzegiem morza, podczas którego rozmawiano o różnych zachowaniach plażowiczów w wodzie i napotkanych po drodze znakach.

Każde zajęcia Letniej Szkoły Ratownictwa są inne i można z nich korzystać w dowolny sposób w ramach wyznaczonych godzin - odbywają się w soboty i w niedziele w dwóch turach, o godz. 10 i 11. Niektóre dzieci przychodzą raz w tygodniu na godzinę, inne na dwie godziny pod rząd, a są też i takie, które spędzają cały dostępny w “szkole” czas.

W ramach “Letniej szkoły” jest także oferta dla rodziców. Podczas gdy ich potomstwo trenuje w grupie dziecięcej, równolegle mogą skorzystać z przeznaczonych dla dorosłych zajęć z ratownikiem. 

- Naszym celem nie jest wykształcenie kolejnego pokolenia ratowników. Uczymy najmłodszych, jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, jak się zachować, gdy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy i jak taką sytuację rozpoznać - mówi Łukasz Iwański z Gdańskiego Ośrodka Sportu, który jest partnerem Letniej Szkoły Ratownictwa. - Najłatwiej dotrzeć do dorosłych przez dzieci. Wiemy, że kiedy my przekażemy najmłodszym ważne dla bezpieczeństwa nad wodą informacje, opowiedzą o tym mamie, tacie, a może i innym krewnym. Ale oczywiście, oprócz edukacji, na równi w tych zajęciach liczy się dobra zabawa. Ponieważ mieszkamy nad morzem, staramy się docierać do jak największej liczby dzieci. Prowadzimy także zajęcia z profilaktyki bezpiecznej kąpieli w szkołach, zależy nam by każdy mieszkaniec Gdańska wiedział, jakich zasad warto przestrzegać korzystając z wypoczynku nad wodą.

Na zajęcia letniej szkoły najlepiej zapisać się wcześniej, poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Kąpieliska Morskie Gdańsk. Jeśli ktoś spontanicznie będzie chciał dołączyć do grupy, także jest taka możliwość (po uprzednim podpisaniu oświadczenia przez rodziców na miejscu). Zajęcia zawsze rozpoczynają się i kończą w Centrum Ratownictwa Terminy zajęć do wyboru:

  • każda sobota (do 28.08)

Godziny zajęć: 10:00 – 11:00 oraz 11:00 – 12:00

  • każda niedziela (do 29.08)

Godziny zajęć: 10:00 – 11:00 oraz 11:00 – 12:00

Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda