mobile
REKLAMA

Morska Energetyka Wiatrowa stawia na rozwój. Nowa inwestycja pomoże zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym

W Gdańsku planowana jest nowa inwestycja dla Morskiej Energetyki Wiatrowej. To ważny krok dla sektora energii odnawialnej, który przyczyni się do wzrostu gospodarczego miasta. Projekt zakłada stworzenie ponad 500 nowych miejsc pracy

Jakub Bielawski
Morska Energetyka Wiatrowa stawia na rozwój. Nowa inwestycja pomoże zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym

Istotna inwestycja dla sektora energii odnawialnej

W Gdańsku rozpoczęła się budowa fabryki wież do farm wiatrowych na morzu. To projekt, który ma na celu zwiększenie udziału Polski i Gdańska w sektorze zielonej energii. Na uroczystym otwarciu obecni byli przedstawiciele branży wiatrowej. Miasto reprezentowali Piotr Grzelak, wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji oraz Alan Aleksandrowicz, szef Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

- Łączymy siły natury z innowacją i technologią. Zielona energia to solidarność z przyszłym pokoleniem. Wieże wiatrowe są nie tylko znakiem postępu, ale także obietnicą czystej, zrównoważonej energii dla naszych dzieci i wnuków – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - W rocznicę Polskiego Sierpnia, nie tylko celebrujemy wolność, którą wywalczyliśmy dzięki Solidarności, ale także dbamy o jej mądre wykorzystanie.

Fabryka zatrudni pół tysiąca specjalistów

W nowym zakładzie produkcyjnym wież do elektrowni wiatrowych na morzu powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy dla specjalistów z różnych dziedzin. Zakład ten będzie wykorzystywał najnowsze technologie i rozwiązania, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zieloną energię.

- Gdańsk, poprzez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA), od początku wspiera projekt budowy fabryki wież offshore - mówi Alan Aleksandrowicz, Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. - Zależy nam na rozwoju wszystkich przedsięwzięć związanych z energetyką odnawialną w Gdańsku i regionie. Szczególne znaczenie ma dla nas powstanie zakładu właśnie w tym konkretnym miejscu na mapie Gdańska, na terenie dawnej stoczni gdańskiej, gdzie tuż za rogiem działa się współczesna historia tysiącletniego miasta. Inwestor zawsze może liczyć na wsparcie miasta oraz naszej spółki.

Olbrzymie turbiny będą produkowane w Gdańsku

Nowa fabryka w Gdańsku będzie produkować wieże do turbin wiatrowych o mocy ponad 15 MW. To największe urządzenia tego typu na świecie, które będą wykorzystywane do budowy farm wiatrowych na morzu. Zakład będzie miał zdolność produkcyjną ponad 150 wież rocznie i będzie spełniał najwyższe wymagania jakościowe i środowiskowe. Inwestycja przyczyni się także do rozwoju lokalnej gospodarki i społeczności, tworząc nowe miejsca pracy i wspierając przemysł stoczniowy w Trójmieście.

- Agencja Rozwoju Przemysłu od lat dba o odbudowę przemysłowego potencjału polskiej gospodarki – podkreślał Cezariusz Lesisz, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Z kolei nasza nowa strategia to więcej inwestycji w transformację energetyczną. Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

Prace rozpoczęły się uroczystą ceremonią

Uroczysta ceremonia wbicia łopaty stanowiła symboliczny punkt startowy dla budowy fabryki. W drugim kwartale 2025 roku, ta inwestycja stanie się istotnym ogniwem w łańcuchu dostaw energii odnawialnej w Polsce i Europie. Projektem tym kierują wspólnie ARP S.A., hiszpańska firma GRI Renewable Industries, S.L., oraz spółka Baltic Towers sp. z o.o., stworzona specjalnie do realizacji tej inwestycji.

fot.UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda