„Nigdy nie mów, że idziesz ostatnią drogą” – gdańskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
W piątek, 26 stycznia o godz. 12.00 przy pomniku Kindertransportów na placu przed dworcem kolejowym w Gdańsku Głównym po raz pierwszy odbędą się gdańskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

– Nawiązując do słów Władysława Bartoszewskiego, musimy mówić głośno: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Kto ratuje jednego człowieka, daje świadectwo znaczenia człowieczeństwa własnego”, a wyrazem człowieczeństwa późniejszych pokoleń jest pamiętać i przekazywać tę pamięć naszym dzieciom i wnukom – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – zwłaszcza że odchodzą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku na 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
– W tym dniu nasze myśli są przy tych, którzy ucierpieli przez posuniętą do ekstremum nietolerancję i nazizm. W Gdańsku, mieście wolności, musimy głośno mówić o tym, że żadna polityka nie może przesłaniać nam drugiego człowieka. Warto podkreślić, że te obchody organizujemy po raz pierwszy i mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inne miasta – dodaje prezydent.
Podczas wydarzenia głos zabiorą prezydent Paweł Adamowicz i Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Usłyszymy też świadectwo Magdy Wyszyńskiej – osoby ocalałej z Holokaustu. Wydarzenie organizuje Miasto Gdańsk we współpracy ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej. W organizację wydarzenia zaangażowali się też artyści, którzy przygotowali pieśń „Zog nit kejnmoł”, tłumaczoną jako „Nigdy nie mów, że idziesz ostatnią drogą”.
Źródło fotografii:
http://mieczducha.pl/wp-content/uploads/2015/01/1280x400px_shoah2015.jpg