mobile
REKLAMA

Ostatnie dni na zwiedzanie 150-letniego podziemnego zbiornika w Gdańsku z największym siedliskiem nietoperzy

W Gdańsku można znaleźć wiele fascynujących atrakcji turystycznych, jednak jedną z bardziej nietypowych i wyjątkowych jest 150-letni podziemny zbiornik wody Stara Orunia, który pełni rolę największego siedliska nietoperzy na Pomorzu. Ta unikalna atrakcja przyciąga turystów z całego regionu, jednak jej dni są policzone, ponieważ zbiornik już niedługo zostanie zamknięty dla zwiedzających. Ostatnia szansa na odkrycie tego niezwykłego miejsca nadchodzi wraz z organizowanym piknikiem - świętem nietoperzy, które odbędzie się 26 i 27 sierpnia 2023 roku

Amelia Włodarczyk
Ostatnie dni na zwiedzanie 150-letniego podziemnego zbiornika w Gdańsku z największym siedliskiem nietoperzy

Wodociągowy przełom w Gdańsku w XIX wieku

Historia wodociągów w Gdańsku ma swój początek już w XIV wieku, kiedy to powstała pierwsza sieć wodociągowa, wykorzystująca drewniane rury. Jednak prawdziwy przełom w dziedzinie wodociągów miał miejsce w XIX wieku, gdy nadburmistrz Leopold Winter zatrudnił cenionego inżyniera Eduarda Wiebe do zaprojektowania nowoczesnego systemu kanalizacyjno-wodociągowego.

Zbiornik wody w Oruni powstał w 1869 roku. Dzisiaj jest zabytkiem

Podstawowym elementem tego projektu było wzniesienie zbiornika wody w Oruni, który powstał w 1869 roku. Chociaż przetrwał on do współczesności, to po wojnie uległ stopniowemu zniszczeniu. Dopiero w 2016 roku przeszedł gruntowną renowację i stał się częścią turystycznego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Zbiornik Gdańsk-Orunia. Największe skupisko nietoperzy na Pomorzu

Jednak to nie tylko wiek i historia sprawiają, że zbiornik Stara Orunia przyciąga turystów. Jest to również miejsce, w którym znajduje się największe siedlisko nietoperzy na Pomorzu. To właśnie tutaj te ssaki znajdują idealne warunki do zimowania.

Znane gatunki nietoperzy, takie jak gacki, nocki czy nocki łydkowłosy, wybrały opuszczony zbiornik jako swoje schronienie zimowe. Chociaż obecnie ich liczba jest niższa niż kiedyś, to nadal można spotkać imponujące skupiska tych fascynujących stworzeń.

Przedostatnia okazja na zwiedzanie

26 i 27 sierpnia 2023 roku to ostatnie dni, kiedy to zbiornik Stara Orunia będzie otwarty dla zwiedzających. Przed zakończeniem sezonu przygotowano piknik - święto nietoperzy, które będzie okazją do bliższego poznania tych nocnych mieszkańców zbiornika.

W trakcie pikniku przewidziano wiele atrakcji, takich jak terenowe zabawy, warsztaty kreatywne, gry edukacyjne oraz wykłady chiropterologa. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o życiu i zwyczajach nietoperzy oraz zrozumieć, dlaczego to miejsce jest dla nich tak istotne.

Zbiornik Stara Orunia jest jednym z trzech zbiorników, które tworzą Gdański Szlak Wodociągowy. Pozostałe dwa to zbiornik Stary Sobieski, znany z niesamowitego efektu dźwiękowego (echo w podziemnym labiryncie), oraz zbiornik Kazimierz, oferujący piękne widoki na okolicę.

Ostatnie dni na zwiedzanie tego historycznego i przyrodniczego skarbu Gdańska są okazją, którą warto wykorzystać. Po zakończeniu sezonu zbiornik Stara Orunia zostanie zamknięty, aby przyjąć zimujące nietoperze, które wkrótce pojawią się w tej unikalnej podziemnej przestrzeni.

Jeśli jesteś ciekaw historii miasta, fascynujących zwyczajów nietoperzy i chcesz przeżyć wyjątkową przygodę pod ziemią, warto odwiedzić zbiornik Stara Orunia w ostatnich dniach jego otwarcia. To doskonała okazja, aby odkryć ukrytą stronę Gdańska, która skrywa wiele tajemnic i niezwykłych opowieści.

fot.Andrzej Gruba

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda