mobile

Otwarcie widoku imienia Maciej Kosycarza

W niedzielę 20 września otwarty zostanie nowy punkt widokowy w ramach projektu Spojrzenie na Gdańsk. Znajduje się on na Winnej Górze w dzielnicy Siedlce. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będzie spektakl artystyczny, podczas którego nowy Widok otrzyma imię „Maciej”, na cześć zmarłego w marcu tego roku znakomitego gdańskiego fotoreportera Macieja Kosycarza. Początek wydarzenia o godz. 14.00.

inf. prasowa
Otwarcie widoku imienia Maciej Kosycarza

Nowy punkt, który jest już szesnastym widokiem otwartym w projekcie Spojrzenie na Gdańsk znajduje się na Winnej Górze, wznoszącej się na północ od ul. Zakopiańskiej. Dojście do punktu możliwe jest od ul. Zakopiańskiej, a następnie kierując się wzdłuż ul. Wieniawskiego. Ze szczytu Winnej Góry można podziwiać panoramę Starego i Głównego Miasta, a w dalszej perspektywie zabudowania Przeróbki, Krakowca czy Rudników. Góra swoją nazwę zawdzięcza istniejącym tu od XV wieku, aż do 1945 roku winnicom i karczmom winnym.

W inauguracj punktu widokowego uczestniczył będzie Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Tak jak przy poprzednich otwarciach, będzie miało ono formę spektaklu teatralnego z udziałem trójmiejskich artystów. Na Winnej Górze wystąpią soliści operowi z towarzyszeniem sopockiego chóru Mundus Cantat, zespołu Bellcanti i smyczkowego zespołu muzyki kameralnej.

 

Imienia Macieja Kosycarza
Tak jak inne punkty widokowe tworzące projekt Spojrzenie na Gdańsk, również punkt w Siedlcach otrzyma swojego patrona. Będzie nim zmarły w marcu tego roku Maciej Kosycarz, wspaniały fotoreporter, który w swojej pracy skupiał się w codziennym dokumentowaniu ważnych, a także tych mniej ważnych wydarzeń z życia naszego miasta, przede wszystkim z perspektywy jego mieszkańców. Maciej Kosycarz był kontynuatorem dzieła, które w 1945 roku rozpoczął jego ojciec Zbigniew jako fotograficzny kronikarz życia codziennego Gdańska i gdańszczan.

 

Nowe schody, barierki i siedziska
Po inauguracji punktu widokowego na Winnej Górze, przeprowadzone zostaną tam prace, dzięki którym Widok zyska wyposażenie ułatwiające mieszkańcom dotarcie i korzystanie z niego. Dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy Siedlce wykonane zostaną schody terenowe prowadzące na wzniesienie, platforma widokowa, barierki ochronne oraz siedziska. Nowy punkt widokowy otrzyma również oznakowanie drogi wejściowej.Kolejne punkty w październiku
Inauguracja widoku im. Macieja Kosycarza nie zamyka listy punktów, które otwarte zostaną w 2020 roku. W październiku planowane jest otwarcie widoków we Wrzeszczu oraz na Świętym Wojciechu.

Opisy otwartych dotychczas punktów widokowych w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://gzdiz.gda.pl/zielen/widoki,a,3055

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda