mobile

Policjanci zatrzymali złodzieja i odzyskali ukradziony rower

Dzięki skutecznej pracy policjantów odpowiedzialności karnej nie uniknie mieszkaniec Gdańska, który jest podejrzany o kradzież roweru o wartości 5 tys. zł. Zatrzymany 45-latek usłyszał zarzut kradzieży. Odzyskany przez policjantów rower wrócił do właściciela. Sprawcy grozi 5 lat więzienia.

inf. prasowa
Policjanci zatrzymali złodzieja i odzyskali ukradziony rower

Pod koniec minionego tygodnia policjanci z komisariatu Śródmieście odebrali zgłoszenie o kradzieży roweru. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z zakładów pracy na Stogach. Sprawą kradzieży od początku zajęli się także kryminalni. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzili miejsce zdarzenia oraz pobliski teren, przeprowadzili rozmowy z osobami, które mogły mieć informacje na temat zdarzenia oraz sprawcy. Policjanci zabezpieczyli monitoring, przeanalizowali go oraz zaczęli szukać mężczyzny, którego wizerunek zarejestrowały kamery.

Dzięki dobremu rozpoznaniu kryminalni zdobyli informacje o mężczyźnie, który ukradł rower. Wczoraj policjanci pojechali w rejon Śródmieścia, do mieszkania ustalonego sprawcy i tam zatrzymali 45-letniegi mieszkańca Gdańska podejrzanego o kradzież roweru. Funkcjonariusze ustalili także gdzie sprawca ukrył rower i zabezpieczyli go.

45-latek usłyszał zarzut kradzieży, a odzyskany przez policjantów rower został przekazany właścicielowi. Za kradzież mienia grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.

 

Przypominamy:

Sezon rowerowy w pełni, niestety, rower to również środek transportu, który często pada łupem złodziei. Latem policjanci przyjmują więcej tego rodzaju zgłoszeń niż w okresie jesienno-zimowy. Policjanci pracują nad sprawami kradzieży rowerów i zatrzymują sprawców tych przestępstw. Większość tych zdarzeń miała wspólny mianownik-nieskuteczne zabezpieczenie jednośladu. Jak pokazuje doświadczenie, zjawisko to można w znacznym stopniu ograniczyć, pamiętając m.in. o tym, że:

Okazja czyni złodzieja. Rowery kradzione są w przeróżny sposób: z klatek schodowych, sprzed sklepów, hal garażowych, domów, z piwnic. Właściciele rowerów zostawiają je też przed sklepem „na moment” bez żadnego zabezpieczenia.

Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • nie pozostawiajmy niezabezpieczonych i gotowych do jazdy rowerów w miejscach publicznych: przed sklepem, na ulicy itp.,
  • nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon),
  • stosujmy lepsze zapięcia renomowanych firm. Lepsze zabezpieczenia zajmują złodziejom nawet kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że złodziej rezygnuje z łupu,
  • zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna. Łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło). Nieskuteczne są cienkie linki czy sprężynki z zapięciami szyfrowymi-łatwo je przeciąć,
  • gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze na widoku, nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu itp.
  • warto wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
  • zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,
  • w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.
  • oznakować dodatkowo rower


Policjanci zachęcają mieszkańców Gdańska do dodatkowego oznakowania roweru.


Gdańscy policjanci mając na uwadze konieczność prewencyjnego i profilaktycznego przeciwdziałania kradzieżom rowerów, już od drugiej połowy lipca w ramach realizacji programu prewencyjnego OZNAKUJ ROWER nieodpłatnie, znakują rowery mieszkańcom Gdańska, poprzez naniesienie w widocznym miejscu na ramie roweru oznaczenia składającego się z liter i cyfr. Na naniesiony numer zostanie naklejona specjalna naklejka. Na życzenie właściciela oznaczenie takie można nanosić również na inne elementy roweru. Podczas znakowania wypełniana jest karta identyfikacyjna, a dane z karty wprowadzone zostaną do bazy danych Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Akcja znakowania rowerów ma na celu umożliwienie identyfikacji ukradzionego jednośladu, a tym samym ma ograniczyć zjawisko kradzieży właśnie przez naniesienie na nie cech identyfikacyjnych.
Po oznakowaniu roweru, jego właściciel otrzyma dowód identyfikacyjny i zobowiązany zostaje do poinformowania Policji o utracie roweru lub zmianie właściciela.


Do oznakowania roweru wymagane będą:
- dokument tożsamości,
- dokumenty potwierdzające własność roweru (karta gwarancyjna, faktura zakupu, umowa kupna/sprzedaży).
Przy zakupie roweru pamiętajmy także, że rower kupowany z tzw. drugiej ręki, po okazyjnej cenie może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem, można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu. Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

 

 

Źródło: Pomorska Policja

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda