Studenci Politechniki Gdańskiej zbudują konstrukcje pod okiem DORACO
Czy można w 2 dni stworzyć stabilny model zadaszenia hali? Gdańscy studenci pod okiem ekspertów z Korporacji Budowalnej DORACO podejmą to wyzwanie! W dniach 26-27 kwietnia 2018 roku, 24 studentów budownictwa zaprojektuje, zbuduje i wykona próby obciążeniowe konstrukcji dachu. To wszystkie w ramach IAESTE CaseWeek, ogólnopolskich warsztatów inżynieryjnych, łączących środowiska akademickie i biznesowe. Efekty pracy studentów będzie można zobaczyć na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej.

Już po raz trzeci DORACO wprowadzi studentów w świat budownictwa i pomoże młodym ludziom przetestować wiedzę zdobytą na uczelni. Studenci wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska (kierunek budownictwo) Politechniki Gdańskiej wykonają projekty obiektów i zbudują modele o wymiarach 2 na 3 metry. Budowa zadaszenia hali to nie jedyne zadanie uczestników, drugiego dnia warsztatów będą musieli przeprowadzić próby obciążeniowe i wytrzymałościowe. Efekty ich pracy zobaczy każdy, kto odwiedzi dziedziniec gmachu Politechniki Gdańskiej 27 kwietnia.
– Czym byłaby wiedza bez praktyki? Warsztaty „Zbuduj dach przyszłości z DORACO” są idealnym dopełnieniem studiów, ucząc studentów nie tylko praktycznego wykorzystania podstaw teoretycznych, ale również pracy w grupie i zarządzania swoim czasem. Dokładnie takich możliwości rozwoju potrzebują przyszli inżynierowie budownictwa, aby znacznie podnieść swoją wartość na rynku pracy. Rosnące zainteresowanie warsztatami z cyklu IAESTE CaseWeek pokazuje, jak potrzebne są takie inicjatywy. Naszą organizację niezwykle cieszy fakt, że firmy takie jak Korporacja Budowlana DORACO są zaangażowane we wspieranie studentów na ich ścieżce studenckiej i zawodowej – mówi Tomasz Droś z Komitetu Lokalnego IAESTE przy Politechnice Gdańskiej.
Inżynierowie DORACO po dwóch dniach zmagań uczestników ocenią konstrukcje i wybiorą zwycięzców. Do wygrania są nagrody rzeczowe oraz płatne staże w DORACO. Co będzie miało wpływ na werdykt jury?
– Będziemy przede wszystkim oceniać aspekty techniczne, czyli poziom ugięcia konstrukcji pod wpływem obciążenia, ale także kwestie ekonomiczne, takie jak: liczba zasobów zużytych do budowy konstrukcji. Liczymy na to, że tak jak w poprzednich latach, spotkamy zaangażowanych studentów, którzy chętnie podejmą wyzwanie i spojrzą na zadanie kompleksowo. Te warsztaty nie tylko zwiększą ich wiedzę techniczną, ale również pokażą, jakie znaczenie ma sprawny podział zadań i praca w zespole – mówi Aleksander Stańczuk, ekspert DORACO, który będzie czuwał nad pracą uczestników podczas warsztatów.
Jak wydarzenie wspomina uczestnik zeszłorocznej edycji?
– Warsztaty z DORACO były dla mnie bardzo wartościowym doświadczeniem, pozwoliły teorie przełożyć na praktykę. Po warsztatach odbyłem staż w firmie na dużej i interesującej budowie, na której poznałem wiele ciekawych rozwiązań, które w przyszłości będę mógł wykorzystać. Mogłem przekonać się, jak współpraca młodych i ambitnych ludzi, którzy razem tworzą świetną atmosferę, usprawnia zarządzanie budową. Liczę, że firma DORACO w dalszym ciągu będzie współpracować z Politechniką Gdańską, aby młodsi koledzy mogli zdobywać cenne doświadczenie – mówi student Filip Pokojski, członek zwycięskiego zespołu zeszłorocznej edycji warsztatów.
IAESTE CaseWeek to największy cykl warsztatów inżynierskich w Polsce. Organizowany jest w 8 miastach, na 9 uczelniach technicznych. Korporacja Budowlana DORACO bierze w nim udział po raz trzeci.
Autor Fotografi: Doraco