Świąteczne spotkanie stypendystów Fahrenheita
Kształcą się na uczelniach na całym świecie, ale w okresie świąt zjeżdżają do domu, do Gdańska. Mowa o stypendystach Stypendium naukowego Prezydenta Miasta Gdańska im. G.D. Fahrenheita, którzy tradycyjnie wezmą udział w świątecznym spotkaniu z przedstawicielami władz miasta. W tym roku odbędzie się ono w piątek, 29 grudnia o godz. 12.00 w siedzibie Gdańskich Szkół Autonomicznych (ul. Osiek 11/12) w sali pod obserwatorium.

Dzięki Stypendium naukowemu im. G. D. Fahrenheita na co dzień mogą studiować na najlepszych uczelniach świata. Kształcą się m. in. na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Imperial College London, Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej, Uniwersytecie Oksfordzkim czy Stevens Institute of Technology w USA.
- Stypendium jest wsparciem udzielanym przez społeczność gdańszczan. To wyróżnienie dla najlepszych, ale jednocześnie zobowiązanie. Ufamy, że wiedza i doświadczenie, które dzięki temu zdobędą, posłuży za parę lat do budowy świetności Polski i Gdańska – podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Pierwsze w Polsce takie stypendium
Program stypendialny rozpoczął się w 2005 roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska. Jego celem jest umożliwienie najzdolniejszym absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, będących mieszkańcami Gdańska, podjęcie studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych. W ten sposób władze Gdańska chcą przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju.
Stypendysta ma obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności, a także reprezentowania i promowania Gdańska na swojej zagranicznej uczelni, prowadzenia bloga oraz podejmowania pracy wolontariackiej, jak również dzielenia się swoimi doświadczeniami z gdańskimi uczniami. Początkowo stypendia były przyznawane gdańskim absolwentom matury międzynarodowej. Od 8 lat mogą się o nie ubiegać również osoby legitymujące się maturą polską i wybitnymi osiągnięciami.
Stypendium naukowe Prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita jest pierwszym w Polsce stypendium przeznaczonym na finansowanie studiów zagranicznych. Od roku akademickiego 2005/2006 do 2017/2018 przyznano 365 stypendiów na łączną kwotę 8 996 500 zł.
23 stypendystów
Tegoroczne stypendia wręczono 23 osobom – 18 młodym gdańszczanom, którzy kontynuują studia oraz pięciu, którzy w tym roku je zaczęli. Łącznie na rok akademicki 2017/2018 przeznaczono 578 tysięcy złotych. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się we wrześniu br. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Na liście nagrodzonych znaleźli się:
Daniel Egielman - Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu
Natalia Egielman - Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu
Bartosz Ekiert - Uniwersytet Oksfordzki
Justyna Frankowska - Uniwersytet Oksfordzki
Marta Furmaniak – Uniwersytet w Glasgow
Tadeusz Janik – Uniwersytet w Edynburgu
Magdalena Kalinowska- Uniwersytet w Edynburgu
Szymon Kowara - Uniwersytet Oksfordzki
Daniel Krajnik - University College London
Patrycja Łapińska - Uniwersytet Pompeu Fabra
Adam Małagowski - Imperial College London
Magdalena Mastykarz – Uniwersytet Rostock
Marcin Młynarczyk – Heriot-Watt Uniwersytet
Anna Paszkowicz- Uniwersytet Fordham
Anna Petruczynik - Stevens Institute of Technology
Maksymilian Słupski – Uniwersity College London
Julia Stankiewicz – Uniwersytet w Manchesterze
Malwina Strugała – Heriot-Watt Uniwersytet
Bartłomiej Sutt – Królewska Duńska Akademia Muzyczna
Ewa Szwabowicz - The Glasgow School of Art.
Katarzyna Szymańska - Imperial College London
Zuzanna Wężyk - Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu
Joanna Wolska – Uniwersytet w Edynburgu
Kto może się starać?
O stypendium mogą ubiegać się studenci rozpoczynający na zagranicznych uczelniach jednolite studia magisterskie, magistersko-inżynierskie lub licencjackie. Stypendia wypłacane są w równych ratach przez dziewięć miesięcy. Wnioski złożone przez kandydatów na stypendystów rozpatruje Kapituła Stypendialna, której Przewodniczącym jest Prezydent Miasta Gdańska.