mobile

Święto Otwartych Kosynierów

Otwartych Kosynierów to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. Zaproszenie na 16 października adresowane jest do sąsiadek i sąsiadów ECS oraz wszystkich mieszkańców, czujących identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu "Zrozumieć Sierpień". Wstęp wolny.

Informacja prasowa
Święto Otwartych Kosynierów

Program święta ulicy powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, dzięki wspólnej pomysłowości sąsiadek i sąsiadów, artystek i artystów, osobami związanymi z ul. Gdyńskich Kosynierów, organizacji i Europejskiego Centrum Solidarności. Udało się wspólnie stworzyć społeczną koalicję osób działających na rzecz sąsiedztwa stoczni.

– Okazało się, że ta jedna z najkrótszych ulic Gdańska, skrywa jednocześnie bogactwo inicjatyw społecznych i kulturalnych, a zabytkowe kamienice zamieszkują niesamowite osoby. Tymi pasjami i energią do działania chcemy podzielić się 16 października! – mówi Aneta Lehmann, koordynatorka projektu Zrozumieć Sierpień, na co dzień pracująca w Dziale Projektów Obywatelskich ECS.

Organizatorzy podkreślają, że miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.

– Dołączcie do nas, po prostu! – dodaje Aneta.

Zwieńczeniem święta ulicy będzie koncert duetu Bzy – tworzącego i wykonującego autorskie pieśni, oscylujące wokół stylistyki folk, opowiadające o naturze, płynącej przez szary świat betonu, znajdującej drogę do serc wielkich miast. Duet tworzą: Kinga Fałtynowicz – harmoszki, głos i Krzysztof Wojsław – gitary, bębny, głos.

 

Wydarzenie jest częścią projektu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ, który w 2010 roku zainicjowało Europejskie Centrum Solidarności, zapraszając do współpracy kolektywy sąsiedzkie, aktywistów, organizacje i instytucje. To sposób na obywatelskie obchody Sierpnia ’80, które tak aktywizują wspólnoty lokalne, aby treścią wypełniać idee solidarności. Od tego czasu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ gościło w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie,  Brzeźnie i Wrzeszczu. Zrealizowano 61 inicjatyw i akcji społecznych. W tym roku projekt wrócił w bezpośrednie sąsiedztwo ECS, gdzie wszystko się zaczęło: strajk stoczniowców, Solidarność, upadek komunizmu i triumf wolności. Wracamy do stoczni. Wracamy do bazy! – mówią organizatorzy.

– Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej – uzupełnia Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej.

Projekt ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ to także podcast, debaty dotyczące tematyki terenów postoczniowych. Więcej o projekcie: www.ecs.gda.pl/zrozumiecsierpien.

 

PROGRAM

Uwaga! Miejsce zależy od pogody – w razie złej aury wydarzenia odbędą się w pomieszczeniach partnerów wydarzenia.

/ Lokalizacje

ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10

Jaś i Małgosia, ul. Gdyńskich Kosynierów 11a

Mały Dom Na Skraju, ul. Gdyńskich Kosynierów 11

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, ul. Gdyńskich Kosynierów 11

 12.30–14.00 | start przed sklepem spożywczym Groszek
HISTORIA JEDNEJ ULICY. Spacer z Dominiką

14.00–16.00
WYTNIJ-WYMALUJ. Warsztaty z Markiem → ESKAEM
A GDYBY TAK… Dobre praktyki miejskie z Anetą i Blanką → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek
OZDOBIONE. Warsztaty plastyczne z Małgosiami → Jaś i Małgosia
NO TO SITO! Stanowisko sitodruku u Krzesimira → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

16.00–17.00
WSPÓLNE GOTOWANIE z Michaliną i Martą → Mały Dom na Skraju

17.00–17.20
POBIESIADUJMY! Wspólne śpiewanie z Jasiem i Małgosią → Mały Dom na Skraju

17.20–18.00
ZAPRASZAMY DO STOŁU! Sąsiedzka kolacja → Mały Dom na Skraju

18.00–19.00
KONCERT zespołu Bzy → ESKAEM

Fot. ECS

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda