mobile
REKLAMA

W Gdańsku powstaną trzy nowe skateparki. Gdzie pojeździsz na rolkach, deskach, bmiksach?

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na budowę kolejnego miejsca aktywności dedykowanego głównie młodszym mieszkańcom. Obecnie trwa procedura przetargowa dotycząca wykonania dokumentacji projektowej dla skateparków na Przeróbce i w Brętowie.

Informacja prasowa
TAGI
W Gdańsku powstaną trzy nowe skateparki. Gdzie pojeździsz na rolkach, deskach, bmiksach?

fot.Krzysztof Mystkowski/KFP

Skatepark w Pieckach - Migowie

W sąsiedztwie zabudowań przy ul. Królewskie Wzgórze powstaje, dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego, atrakcyjny teren, w którym aktywnie można spędzać wolny czas. Zbudowano już miasteczko ruchu drogowego i pumptrack, wkrótce zbudowany zostanie tutaj skatepark.

Zaplanowano go na terenie Multi Parku Morena - w formie żelbetowej płyty z wyprofilowanymi przeszkodami żelbetowymi przystosowanymi do jazdy po nich na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach bmx, wraz z elementami uzupełniającymi takimi jak poręcze i murki.

Teren, na którym zaprojektowano skatepark, ma kształt zbliżony do trójkąta i znajduje się w południowej części działki na którym powstaje wspomniany Multi Park. Od północy graniczyć będzie ze Street Workout'em, od wschodu i zachodu ze ścieżkami pieszymi, a za nimi - z torem rowerowym „Pumptrack” i z placem manewrowym do nauki jazdy na rowerze.

Jakie urządzenia pojawią się w tym skateparku?

Będą to m.in. Quarterpipe100, a więc podjazd o wysokości 1m, który służy do napędzania oraz wykonywania ewolucji na krawędzi, czyli tzw. Copingu. Znajdzie się tu także Piramidka39 będąca z perspektywy użytkownika sekwencją podjazdu pod górę i następnie zjazdu w dół, na której zaprojektowano dodatkowo skośny Grindbox oraz Poręcz - służące do wykonywania trików typu „grind” i „slide”. Dodatkowym urozmaiceniem tej przeszkody będzie mini Jumpbox. Zaplanowano tu też Platformę50, czyli podwyższenie o wysokości 50cm z podjazdami oraz centralnym Grindbox'em w kształcie trapezu, na którym można grind'ować najeżdżając z czterech różnych kierunków. Funbox, czyli dwa podjazdy z płaską półką pomiędzy, będzie służyć do przeskakiwania tzw. „gap'u” oraz wskakiwania na znajdujący się na funbox'ie Grindbox. Dodatkowo przeszkodę wzbogaci Pooljam - imitacja spotykanego w krajobrazie miejskim wygiętego przez np. samochód słupka uniemożliwiającego parkowanie.

W ramach inwestycji, zamontowane zostaną też trzy słupy oświetleniowe z oprawami LED, a także stojaki na rowery i kosze na śmieci. Pojawią się też nowe nasadzenia.

Zaplanowane prace wykona firma Deskshop Katarzyna Kołtonowska, ich koszt wyniesie 650 tys. złotych. Roboty potrwają ponad pięć miesięcy. Z obiektu będzie można więc skorzystać na początku przyszłego roku.

Skatepark w Brętowie ma powstać na terenie dawnej strzelnicy wojskowej

Skatepark w Brętowie ma powstać na terenie dawnej strzelnicy wojskowej

Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Skateparki w Brętowie i na Przeróbce

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła też dwa przetargi na wykonanie dokumentacji projektowych. Jedną dla skateparku na Przeróbce przy ul. Lenartowicza, a drugą dla takiegoż obiektu w Brętowie, przy ul. Niedźwiednik - na terenie dawnej strzelnicy wojskowej.

Jakie konkretnie urządzenia pojawią się na nich i jakie rozwiązania zostaną zastosowane - wiadomo będzie po opracowaniu dokumentacji.

Dziś pewne jest to, że skatepark na Przeróbce może powstać na terenie o powierzchni 150 mkw, gdzie wykonana powinna zostać nawierzchnia betonowa gładka do jazdy na deskorolce, rolkach, hulajnodze, oraz ustawione m.in. takie urządzenia jak funboxy, rampy, banki, quatery, grindboxy, poręcze oraz tzw. mała architektura: ławeczki, śmietniki i stojak na rowery.

Kiedy gotowe będą dokumentacje, wówczas DRMG będzie mogło ogłosić przetarg na wykonanie prac. Obie inwestycje powinny być gotowe najpóźniej w grudniu 2023 r.

Wszystkie trzy skateparki są zwycięskimi projektami gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. I z tych środków zostaną sfinansowane.

Na Przeróbce skatepark zaplanowano przy ul. Lenartowicza

Na Przeróbce skatepark zaplanowano przy ul. Lenartowicza

Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda