mobile
REKLAMA

Wielkie sportowe emocje w wioślarstwie

- Już 20-23 czerwca 2024 roku, Gdańsk stanie się centrum sportowych emocji, podczas Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim 2024. To prestiżowe wydarzenie przyciągnie najlepszych europejskich wioślarzy, którzy zmierzą się w widowiskowych wyścigach na wodach Zatoki Gdańskiej - przekazał Urząd Miejski w Gdańsku

Redakcja
Wielkie sportowe emocje w wioślarstwie

Wioślarstwo morskie to dyscyplina, która znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

- Organizacja Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim w Gdańsku to ogromne wyróżnienie i wyjątkowa okazja dla naszego miasta – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Fakt, że sprint wioślarski został włączony do programu igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku, nadaje dodatkowego prestiżu temu wydarzeniu. Dla Gdańska to szansa, aby pokazać nasze zaangażowanie w rozwój sportów wodnych na arenie międzynarodowej. Wierzę, że to również przyciągnie do nas jeszcze więcej sportowców i kibiców z całego świata, co przyczyni się do dalszego rozwoju turystyki i gospodarki naszego regionu. Wydarzenie tej skali zwiększa świadomość i zainteresowanie sportami wodnymi, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy mogą zobaczyć na własne oczy, jak emocjonujący i wymagający jest ten sport. Dodatkowo, takie wydarzenia inspirują lokalnych sportowców do podjęcia wyzwań i dążenia do udziału w międzynarodowych zawodach, w tym także w igrzyskach olimpijskich. Mam nadzieję, że za cztery lata będziemy mogli z dumą kibicować przedstawicielom Gdańska na igrzyskach w Los Angeles, pokazując, że nasza społeczność wioślarska jest silna i pełna talentów.

W Gdańsku Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie obejmą dwie główne formuły: Coastal Championships oraz Beach Sprint Championships, każda z nich oferująca wyjątkowe wyzwania i emocje. Coastal Championships to długodystansowe wyścigi Endurance, wymagające od zawodników wytrzymałości oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych, morskich warunkach. Uczestnicy będą rywalizować na dystansach 4 i 6 kilometrów.

Beach Sprint Championships to krótsze, dynamiczne wyścigi. Zawodnicy muszą przebiec kilkadziesiąt metrów po plaży, szybko wsiąść do łodzi, przepłynąć wyznaczony dystans, a następnie wrócić na brzeg, aby nacisnąć przycisk zatrzymujący stoper. To widowiskowa formuła, która dostarcza wielu emocji zarówno uczestnikom, jak i widzom.

- W Gdańsku odbędą się Mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim, a to pokazuje, jak dużym zaufaniem cieszy się Polski Związek Towarzystw Wioślarskich – mówił Adam Korol, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich i dyrektor Biura ds. Sportu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Nasi zawodnicy wciąż się przygotowują. Do Gdańska na Mistrzostwa przyjechały 22 reprezentacje narodowe liczące ponad 300 zawodników. Przed nami duże wyzwanie. Będziemy robić wszystko, żeby ten typ wioślarstwa był bardziej popularny. Wioślarstwo morskie ze względu na rodzaj łodzi, na jakich pływają wioślarze, że jest trochę bardziej dostępne dla zwykłego mieszkańca. Łódź jest szeroka, bezpieczna, nie tak wywrotna jak łódź typowo wioślarska do ścigania się na klasycznym dystansie.

W gdańskim Jelitkowie otwarta zostanie baza żeglarska, w której również będzie można spróbować wioślarstwa morskiego.

- Mamy idealne miejsce, myślę, że nasze wybrzeże jest doskonałe do organizacji takich regat – podkreśla Rafał Zakrzewski, dyrektor zawodów. - Trzymajmy kciuki za pogodę, bo organizacyjnie, przy wsparciu miasta, przy niebywałym doświadczeniu pana prezesa Korola, z pewnością sobie poradzimy. Infrastruktura jest gotowa, zawodnicy już się zjeżdżają, od jutra zaczynają się oficjalne treningi, a na zawody zapraszamy od czwartku.

Gdańsk, ze swoją bogatą historią i pięknymi plażami, jest idealnym miejscem do organizacji tego prestiżowego wydarzenia. Ponadto właśnie tutaj znajduje się baza wioślarstwa morskiego w Polsce. Popularna plaża Gdańsk-Brzeźno, znana z doskonałej infrastruktury, zapewni idealne warunki do rozegrania zawodów tej rangi.

Mistrzostwa przyciągną nie tylko licznych zawodników, ale także miłośników sportowych emocji, co przyczyni się do promocji Gdańska jako doskonałej lokalizacji do organizacji międzynarodowych wydarzeń sportowych. Jest to również doskonała okazja do promocji wioślarstwa morskiego jako stosunkowo młodej, ale bardzo widowiskowej i szybko rozwijającej się dyscypliny sportu.

Program zawodów

Zawody rozpoczną się ceremonią otwarcia w środę, 19 czerwca. Od czwartku, 20 czerwca na plaży Gdańsk-Brzeźno będzie można podziwiać niezwykłe sportowe zmagania w widowiskowej formule eliminacji i finałów.

Środa, 19.06.2024 r.

 • 18.30 - Ceremonia otwarcia

Czwartek, 20.06.2024 r.

 • 9.00-15.30 - Coastal Championships HEATS (4km)
 • 16.30 Próba ceremonii dekoracji

Piątek, 21.06.2024 r.

 • 9.00 - Coastal Championships ENDURANCE FINALS (4km)
 • 10.00-16.40 - Coastal Championships ENDURANCE FINALS (6km)
 • 17.30-19.00 - Ceremonia dekoracji Coastal Championships

Sobota, 22.06.2024 r.

 • 10.00-14.40 - Beach Sprint Championships PR. TIME TRIALS

Niedziela, 23.06.2024 r.

 • 9.00-9.15 - Beach Sprint Rep
 • 10.00-10.55 - Beach Sprint Championships LAST 16
 • 12.30-17.30 - Beach Sprint Championships LAST 8
 • 18.30 - Ceremonia dekoracji Beach Sprint Championships
 • 19.30 - Ceremonia zamknięcia

fot. UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda