mobile

Aktywny udział seniorów w przestrzeni miasta Gdańsk

Aktywność obywatelska starszych mieszkańców Gdańska wzrasta z roku na rok. Powstają nowe stowarzyszenia i inicjatywy, których pomysłodawcami są seniorzy, którzy chcą wykorzystać swoje umiejętności, doświadczenie zawodowe i życiowe, a także zainteresowania i hobby w przestrzeni publicznej i społecznej miasta.

 

Karolina Lipnicka/ fot. pixabay
TAGI
Aktywny udział seniorów w przestrzeni miasta Gdańsk

Budowa polityki senioralnej

 

O dużym wpływie i decyzyjności starszych mieszkańców Gdańska na sferę publiczną i społeczną świadczy powołanie w 2007 roku Gdańskiej Rady ds. Seniorów, jako organu konsultacyjno-doradczego Prezydenta Miasta Gdańska. Zrzesza osoby starsze, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne. W sumie zasiada w niej 31 przedstawicieli, którzy ukończyli 60.rok życia. Do najważniejszych zadań rady należy m.in. inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji społecznej osób starszych, do zaspokajania ich potrzeb, wykorzystania potencjału i czasu ludzi starszych, opiniowanie uchwała dotyczących sytuacji osób starszych czy doradzanie w zakresie zabezpieczenia społecznego, opieki zdrowotnej, pomocy socjalnej i usług opiekuńczych dla osób starszych. Przyjmowanie nowych uchwał i aktywność w politycznej przestrzeni miasta to niewątpliwie duże wyzwanie, ale i możliwość zmian na lepsze dla ponad 120 tys. starszych osób żyjących na co dzień w Gdańsku.

 

Granty dla pomysłowych inicjatyw

 

Aktywni Gdańscy seniorzy mogą liczyć na otrzymanie budżetu, który pozwoli im zrealizować pomysły i idee na spędzanie wolnego czasu i zorganizować różnorakie wydarzenia integrujące ta grupę społeczną. Jedną z organizacji realizującą cykliczne konkursy dla seniorów jest Gdański Fundusz Senioralny. Każdy senior może zgłosić swój pomysł przedłożony w prostym podaniu. Wybrane przez kapitułę najlepsze pomysły otrzymują dofinansowanie w ustalonej kwocie 500 zł, które to fundusze są następnie wykorzystywane zgodnie z założeniami. Fundusz nie ogranicza pomysłów - seniorzy wykorzystują tę możliwość do organizacji imprez integracyjnych dla mieszkańców dzielnicy, plenerów malarskich, warsztatów artystycznych i wielu innych inicjatyw.

 

Drugi dom w gronie przyjaciół

 

W samym Gdańsku istnieje aż 45 klubów , do których mogą przychodzić starsi mieszkańcy. To dzięki tym miejscom możliwe jest nawiązywanie nowych przyjaźni czy rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań. Najczęściej prowadzone są przez organizacje pozarządowe, parafie, zakłady pracy, spółdzielnie mieszkaniowe (połączone z klubami osiedlowymi, bądź osiedlowym domem kultury). Klub Seniora to miejsce codziennych spotkań osób starszych w podobnym wieku i wspólne spędzanie czasu w miłej atmosferze. Taka właśnie jest idea Klubów Seniora - mają integrować i wspierać aktywność osób starszych, ale przede wszystkim zapewniać im dobre towarzystwo, w pobliżu miejsca zamieszkania.

 

Emerytura w pracy

 

W 2018 roku powstało w Gdańsku Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. Głównym motywem powstania tego miejsca jest aktywizacja zawodowa, społeczna i kulturalna osób 60 + , które w dalszym ciągu są gotowe do podjęcia pracy, najczęściej w niepełnym wymiarze czasu pracy. Z oferty może skorzystać każdy senior, a wszystkie usługi świadczone są bezpłatnie. W I kwartale b.r. ruszył również program pilotażowy, którego celem było znalezienie atrakcyjnej pracy na pół etatu dla seniorów, którzy zadeklarowali swój udział w projekcie. W zamian mogli oni liczyć na pakiet atrakcyjnych benefitów m.in. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, darmowe bilety do kina, teatru czy vouchery na zakupy.

 

Pomaganie innym

 

Gdańscy seniorzy, włączają się niejednokrotnie w obsługę różnorodnych wydarzeń w ramach programu Wolontariatu Miasta Gdańska. Ci, którzy jeszcze dysponują odpowiednimi siłami włączają się w cykliczne i stałe wydarzenia jak Szlachetna Paczka, Gdański Maraton, czy wielopokoleniową pomoc jak np. nauka szydełkowania dla młodych mam.

Przy gdańskim MOPR działa również program „ Senior seniorowi”, w którym mogą wziąć udział osoby 60 + i pomagać rówieśnikom w prostych czynnościach jak np. robieniu zakupów, załatwianiu spraw w urzędzie,ćwiczeniach rehabilitacyjnych, ale często jest to służenie swoją obecnością i rozmową, która starszym osobom jest niezwykle potrzebna. W jego realizację włączyły się gdańskie kluby seniora i uczestnicy zajęć Centrum Integracji Społecznej.

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda