mobile

Chodniki w ciągu ul. 10 Lutego na nowo!

Ruszają kolejne prace związane z realizacją projektu #KLIMATyczne Centrum. Zakończyła się modernizacja mola Południowego oraz ulicy 3 Maja, gdzie do wykonania pozostały nasadzenia i architektura związana z zielenią, a już w najbliższym tygodniu zaczną się prace, które zmienią ulicę 10 Lutego.

inf. prasowa
Chodniki w ciągu ul. 10 Lutego na nowo!

Ciągi piesze na niemal całej długości ul. 10 Lutego przejdą metamorfozę. W pierwszym etapie zmodernizowane zostaną odcinki od ul. Mściwoja do ul. Władysława IV oraz od ul. Zygmunta Augusta do ul. Abrahama, a następnie od ul. Władysława IV do ul. Podjazd.
 

– #KLIMATyczne Centrum, jako projekt składający się z wielu działań, ogłosił na początku tego roku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Pomimo niekorzystnych warunków wynikających z pandemii COVID, udaje nam się realizować zaplanowany harmonogram i wprowadzać kolejne zmiany, które wpływają na zrównoważenie przestrzeni w Śródmieściu naszego miasta – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. Jednocześnie z trwającymi realizacjami, powstaje projekt przebudowy ulicy Starowiejskiej oraz remontu ulicy Abrahama. Modernizacja tych dwóch równoległych przestrzeni w centrum naszego miasta zmieni oblicze tej historycznej części Gdyni – podkreśla wiceprezydent.


Etapy modernizacji odcinków po północnej stronie ul. 10 Lutego:

  1. od ul. Mściwoja do ul. Władysława IV;
  2. od ul. Z. Augusta do ul. Abrahama.

Na powyższych odcinkach chodnika zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu. Miłośnicy jednośladów zyskają 145 metrów drogi rowerowej o nawierzchni z masy mineralno-żywicznej przepuszczalnej, a na chodniku pojawi się kostka betonowa z zastosowaniem systemów fakturowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przestrzeń uatrakcyjniona zostanie o misy wraz z nowymi nasadzeniami, a zmiany korzystnie wpłyną na bezpieczeństwo osób poruszających się pieszo. Dodatkowo po tej samej stronie ul. 10 Lutego - na odcinku ul. 3 Maja do ul. Mściwoja - w ramach inwestycji „Bank Polski 1929” modernizacji chodnika, w porozumieniu z miastem, dokona firma Moderna.

Planowany termin rozpoczęcia prac na powyższym etapie to 28 października. Mieszkańców czekają utrudnienia w ruchu drogowym, w postaci zakazu zatrzymywania na miejscach postojowych, a w czasie wykonywania krawężników prawy pas jezdni zostanie zwężony. Chodniki będą wykonywane połówkowo, z zachowaniem dojścia do budynków, ale wykonawca zaleca poruszanie się druga stroną ulicy.

Nowe ciągi piesze wzdłuż ul. 10 Lutego będą komfortowe i dużo estetyczniejsze, a przede wszystkim ułatwią poruszanie się pieszym, szczególnie osobom z niepełnosprawnościami oraz opiekunom z wózkami dziecięcymi. Dodatkowo kolejny fragment drogi zyskają rowerzyści - do spięcia wszystkich okolicznych ścieżek rowerowych w jednolity ciąg pozostaje nam już coraz krótszy odcinek - bardzo się z tego powodu cieszę i wyczekuję na koniec tych prac. Priorytetem jest tu zwiększenie bezpieczeństwa i wygody pieszych oraz wygospodarowanie z ograniczonej przecież przestrzeni drogi dla rowerów. Całość dopełni nowo nasadzona zieleń oraz odtworzony, historyczny szpaler drzew od ul. Podjazd aż do ul. Władysława IV - mówi Andrzej Bień, radny miasta.


Kolejny etap po południowej stronie ul. 10 Lutego:

3. od ul. 3 Maja do ul. Władysława IV 
4. od ul. Podjazd do ul. 3 Maja  

Wzdłuż ul. 10 Lutego, po południowej stronie na długości około 300 metrów, od ul. Podjazd aż do ul. Władysława IV pojawią się drzewa oraz donice z zielenią, które można podziwiać w innych częściach naszego miasta. Nowa infrastruktura dla pieszych będzie poszerzona. Podobnie jak w pierwszym etapie, nawierzchnia chodnika od ul. 3 Maja do ul. Władysława IV zostanie wymianiona na kostkę betonową z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami, a na wysokości przystanku pojawią się krawężniki peronowe. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, w miejscach prowadzenia prac, zmniejszona zostanie liczba miejsc parkingowych.

Modernizację koordynuje Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, planowane zakończenie prac to połowa grudnia br.

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca odpoczynku w otulinie zieleni. Plan Klimatycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda