mobile

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Przejażdżka jedynym w Polsce autonomicznym busem, rozbawiona Ulica Pełna Życia na Dolnym Mieście czy Eko-piknik Komunikacyjny to tylko niektóre atrakcje na które mogą liczyć mieszkańcy Gdańska w ramach tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W poniedziałek 16 września na Dolnym Mieście wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak zainaugurował tegoroczną edycję kampanii. Projekt zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku realizowany jest w Gdańsku już po raz 14.

Informacja prasowa/ fot. Dominik Paszliński
TAGI
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to akcja, która odbywa się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Od 14 lat w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu włącza się też Gdańsk. Tegoroczna, gdańska projektu zaskakuje dużą liczbą ciekawych wydarzeń. – W Gdańsku co roku przypominamy o innych niż transport indywidualny zachowaniach mobilnościowych, które chcemy promować i wspierać. Dlatego w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przygotowaliśmy bardzo dużo atrakcji, które mają ten przekaz wzmacniać – mówił podczas konferencji inaugurującej gdańską odsłonę akcji zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

Ulica pełna życia. 9-22 września, Dolne Miasto

Ideą i głównym założeniem akcji organizowanej przez Miasto Gdańsk z aktywnym udziałem jej mieszkańców jest przekształcenie skrzyżowania ulic Jaskółczej, Śluzy i Jałmużniczej na Dolnym Mieście w przyjazne miejsce spotkań sąsiedzkich, z przestrzenią przeznaczoną na aktywne działania artystyczne, kreatywne i sportowe. Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że Ulica nie jest wyłącznie miejscem służącym do jazdy samochodem, ale może stać się przestrzenią należącą do mieszkańców, z której każdy może korzystać w aktywny sposób. Ulica wraca do mieszkańców! Pojawią się instalacje florystyczne, strefy relaksu ze specjalne usypaną plażą na środku ulicy, z leżakami i beczkami z egzotycznymi roślinami z Szafarni. Warsztaty budowy mebli pozwolą wspólnymi siłami stworzyć własną przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli w miły sposób spędzać wspólnie czas. Akcja Ulica Pełna Życia realizowana jest przez Miasto Gdańsk w ramach projektu cities.multimodal współfinansowanego ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. Koszty akcji w 85 % pokryte są ze środków EU Wydarzenie realizowane jest, we współpracy z GZDiZ, Szkołą Podstawową nr 65, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz lokalnymi stowarzyszeniami mieszkańców i działającymi w okolicy zakładami usługowymi i instytucjami.

Więcej informacji na:Ulica Pełna Życia

Testy autonomicznego busa. 6-30 września, ul. Karwieńska

Po norweskim Kongsbergu, Helsinkach i Tallinie, Gdańsk jest kolejnym miastem, które w ramach projektu Sohjoa Baltic „Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego” oswaja mieszkańców z tą nowoczesną technologią. Projekt dofinansowany jest z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. Bus będzie kursował do końca września, nieodpłatnie wożąc pasażerów przez siedem dni w tygodniu, dwa razy na godzinę od 10.00 do 15.00. Trasa wiedzie od przystanku przy wejściu do ZOO, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej i z powrotem. Projekt jest w 85% dofinansowany ze środków EU, w ramach realizacji projektu Sohjoa baltic.

Więc informacji na:bus autonomiczny

Eko-piknik Komunikacyjny. Sobota 21.09.2019, ECS

Piknik komunikacyjny pod hasłem „Chodź z nami będziesz EKO” odbędzie się w sobotę 21.09.2019 r. w godz. 10:00-14:00, na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności. Wśród wielu atrakcji zorganizowanych przez ZTM, w tym: przejażdżki historycznymi autobusami i tramwajami, pokazami robotów, prób elektrycznych hulajnóg czy zawodów sportowych, będzie szansa zrobić też coś dobrego dla innych. Każdy, kto zechce podzielić się z potrzebującymi swoją krwią, będzie mógł oddać ją w mobilnym krwiobusie.

Więcej informacji na:Eko-piknik

Gra Rowerowa – Kręć Kilometry dla Gdańska

Zabawa, której celem jest zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych poza sezonem letnim. Zabawa polega na zbieraniu jak największej ilości punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych podróży. Tegoroczna, 7 edycja kampanii Kręć Kilometry dla Gdańska wystartowała 1 września i potrwa do końca października. Akcja już po raz drugi odbywa się w okresie jesiennym. Wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację „Activy” i przez cały wrzesień i październik używać roweru jako środka transportu w codziennym podróżowaniu po mieście. Wszystkie „wykręcone” kilometry będą przeliczne na punkty a na tych, którzy zdobędą ich najwięcej czekają nagrody.

Więcej informacji na:Kręć kilometry dla Gdańska

Europejski dzień bez samochodu - niedziela 22. 09.2019

W niedzielę, 22.09.2019 r. każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, który legitymuje się ważnym dowodem rejestracyjnym (warto mieć również przy sobie dowód osobisty), będzie miał możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską organizowaną przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni, MZK Wejherowo oraz pociągami SKM i PR na obszarze województwa pomorskiego. Europejski dzień bez samochodu to akcja, która wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

 

Specjalna edycja biletów ZTM

W tym roku, z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wyemitował bilety okolicznościowe, nawiązujące do tego wydarzenia. Bilety – 250 tys. Sztuk na linie dzienne, z każdego nominału - dostępne są w sprzedaży Punktach Obsługi Klienta ZTM w Gdańsku od poniedziałku, 16.09.2019 r. Te bilety to gratka dla miłośników komunikacji miejskiej. Tegoroczna emisja jest już drugą, po raz pierwszy bilety okolicznościowe, nawiązujące do ETZT gdański ETM wyemitował w zeszłym roku. Na rewersie biletów znajduje się logo tegorocznego ETZ wraz z hasłem: Chodź z nami i logiem Unii Europejskiej. Bilety będą w sprzedaży do wyczerpania zapasów.

X kongres mobilności aktywnej 24 i 25 września - Stadion Energa / ECS

Kongres Mobilności Aktywnej to jedno z najważniejszych środkowoeuropejskich wydarzeń poświęconych szerokim aspektom mobilności - ze szczególnym naciskiem na ruch rowerowy i pieszy – oraz dobrym praktykom budowania przestrzeni miejskiej pod kątem wysokiej jakości życia. Wydarzenie to skierowane jest do przedstawicieli samorządów, instytucji rządowych, firm, szkół, organizacji pozarządowych i innych instytucji działających na polu transportu i mobilności, czy zagospodarowania przestrzeni publicznych.

Więcej informacji na: X kongres mobilności

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda