mobile

Gdańsk bez plastiku – ruszyła miejska kampania promująca ekologiczne postawy

W czwartek w gdańskim ogrodzie zoologicznym na konferencji prasowej zaingurowano kampanię „Gdańsk bez plastiku”, która ma na celu promocję ekologicznych postaw, dbanie o naturę, ale przede wszystkim na zmniejszenie zużycia plastiku w życiu codziennym.

informacja prasowa
TAGI
Gdańsk bez plastiku – ruszyła miejska kampania promująca ekologiczne postawy

O celach i założeniach kampanii opowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca funkcje prezydenta Gdańska oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta. Udział w konferencji wzięli również przedstawiciele miejskich jednostek i instytucji, którzy włączyli się do akcji – Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Gdańskich Wód, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo- Kanalizacyjnej, Zakładu Utylizacyjnego, Hevelianum oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

- Podzielę się swoim marzeniem. Mi się marzy Gdańsk solidarny ze wszystkimi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię „Gdańsk bez plastiku” to jest właśnie solidarność ze wszystkimi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci, jego wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. – Nie da się tego zrobić od razu, jest to metoda małych kroków, ale może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy produktów pochodzących z recyklingu. I to jest Gdańsk moich marzeń. Gdańsk bez plastiku.

O świadomości zachowań w codziennym życiu i wykształcaniu dobry nawyków mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa. Zaznaczył, że w działaniach Urzędu Miejskiego i jednostek  ważne jest podnoszenie świadomości mieszkańców i oprócz nauki nawyku segregacji odpadów, edukacja postępowania z odpadami oraz wskazanie, jak ważna jest ich minimalizacja np. poprzez świadome zakupy.

10 zasad "Gdańsk bez plastiku"

Piotr Grzelak przedstawił 10 zasad, którymi każdy może się kierować w codziennym życiu, by również wpisywać się w założenia kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

- Wypracowaliśmy dziesięć podstawowych zasad  jak każdy z nas może przyczynić się do tego, żeby zmniejszyć ograniczenie plastiku. – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta - Już dziś każdy z nas może zrezygnować lub ograniczyć zużycie jednorazowych siatek, słomek i kubków czy butelek typu PET. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to długotrwały proces zmiany naszych nawyków, jednak wierzymy, że możemy w tym obszarze zacząć działać dla wspólnego dobra.

Podkreślono również, że ważne jest to, aby dawać dobry przykład z góry i wymieniono działania, jakie są wprowadzone w  magistracie. 

- Urząd Miejski w Gdańsku stawia na ekologię i chcemy dawać przykład innym. Używane dotąd plastikowe sztućce, kubeczki i butelki zostaną zastępowane bardziej ekologicznymi naczyniami z metalu i papieru. Z końcem lipca zostanie również wycofana z użycia gazowana woda w plastikowych butelkach, a zwykły papier do drukarki zostanie zastąpiony bardziej ekologicznym papierem makulaturowym – zadeklarowała Aleksandra Dulkiewicz.

W trosce o zwierzęta

Troska o środowisko to również troska o zwierzęta i świadomość, że działania człowieka często niszczą ich naturalne miejsca do życia.  O tym, jak plastik wpływa na życie zwierząt opowiedział dyrektor ogrodu zoologicznego, Michał Targowski.

- Trzeba mieć świadomość, że plastik zabija, i należy sobie uświadomić ile plastiku pływa w morzach i oceanach, który tak szybko się nie rozkłada, często on jest połykany przez zwierzęta i prowadzi do ich śmierci. Kiedy plastik dostanie się do pokarmu zwierząt to również może doprowadzić do bardzo ciężkich komplikacji czy nawet śmierci – powiedział Targowski.

Dyrektor podkreślił również, że dbają o to, aby w ogrodzie zoologicznym jak najmniej tego plastiku nie używać, a docelowo go wyeliminować. Punkty gastronomiczne działające w ogrodzie używają porcelanowych talerzy i kubków oraz metalowych sztućców, zamiast plastikowych. Mówił o prowadzonych działaniach edukacyjnych, by podnosić świadomość konieczności dbania o środowisko dla dobra zwierząt i nas samych.

Deklaracja "Gdańsk bez plastiku"

Na koniec Aleksandra Dulkiewicz odczytała treść deklaracji partycypacji w kampanii „Gdańsk bez plastiku” i zachęciła wszystkich do przyłączenia się niej. Kluczowe przesłanie deklaracji to: „ Jedną z obywatelskich powinności jest bowiem troska o to, jakie środowisko zostawimy naszym wnukom, naszym dzieciom”.

W ramach kampanii zaplanowano długofalowe działania, które mają przypominać i promować założenia akcji i ekologiczne działania, w tym konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych, czy pikniki dla mieszkańców.

Akcję promują również ekologiczne gadżety z logo kampanii – torby bawełniane na zakupy, koszulki, ołówki i inne przedmioty z surowców przyjaznych środowisku.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda