mobile

Gdańsk uchwalił program wspomagający zadłużonych i ich najbliższych

Radni Miasta Gdańska uchwalili podczas październikowej powstanie „Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych” (BEiWOZ) na lata 2016 - 2023. Program tworzony był od ubiegłego roku przy udziale wielu partnerów instytucjonalnych i społecznych.

TAGI
Gdańsk uchwalił program wspomagający zadłużonych i ich najbliższych

Fot: pixabay

W październiku 2015 roku Urząd Miejski w Gdańsku zaangażował wszystkich lokalnych interesariuszy do międzysektorowej współpracy na rzecz opracowania i wdrażania Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. W listopadzie ubiegłego roku odbył się pierwszy Gdański Dzień Bez Długów, natomiast w lutym 2016 roku miał miejsce w naszym mieście Dzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego.

 

- Program wynika ze zidentyfikowanych problemów ekonomicznych gdańszczan – podkreśla Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Powstał w celu zsynchronizowania działań prewencyjnych dotyczących bezpieczeństwa ekonomicznego, wsparcia osób zadłużonych w wychodzeniu z niewypłacalności oraz wypracowania skutecznych rozwiązań w obszarze bezpieczeństwa ekonomicznego.

 

Adresaci Programu i jego cele

Program skierowany jest do mieszkańców Gdańska z różnych grup wiekowych w zakresie edukacji ekonomicznej i prewencji. Szczególnie do osób zmagających się z problemami zadłużenia, a także ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz osób znajdujących się w otoczeniu osób zadłużonych, ofiar przestępstw i nadużyć – rodziny, środowisk lokalnych oraz członków grup zawodowych świadczących szeroko rozumianą pomoc.

Głównym celem Programu jest zwiększenie bezpieczeństwa ekonomicznego mieszkańców Gdańska. Służyć temu będzie realizacja pięciu celów szczegółowych:

Stworzenie systemu koordynacji i sieci współpracy;

Podniesienie jakości monitoringu i prewencji zagrożeń ekonomicznych, w tym szczególnie nadużyć i przestępstw ekonomicznych;

Podniesienie jakości i rozszerzenie dostępu do edukacji ekonomicznej i prewencji nadmiernych zadłużeń;

Podniesienie jakości i rozszerzenie dostępu do oferty wsparcia osób zadłużonych;

Podniesienie jakości i rozszerzenie dostępu do oferty wsparcia ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych.

Środki na realizację programu zabezpieczane będą corocznie w budżecie Gminy Miasta Gdańska, w tym w innych komplementarnych, lokalnych programach strategicznych. Środki pozyskiwane będą także z zewnętrznych źródeł.Kontekst zadłużenia i bezpieczeństwa ekonomicznego

40 tysięcy gdańszczan utraciło kontrolę nad własnym zadłużeniem, a blisko 17 tysięcy doświadcza ubóstwa i wykluczenia społecznego. Zadłużenie mieszkańców lokali komunalnych sięga łącznie z kolei 170 milionów złotych.

Pod względem kwoty zadłużenia pomorskie zajmuje czwarte miejsce w kraju. Zaległości Pomorzan w 2014 r. stanowiły prawie 8 % łącznych zaległości Polaków. Łączna kwota zadłużenia mieszkańców Pomorza wynosi 3 mld 77 mln złotych na podstawie dostępnych danych statystycznych.

Obecnie zmieniające się uwarunkowania społeczno-gospodarcze w Gdańsku wymagają zwrócenia naszej uwagi na dwa aspekty: bezpieczeństwa ekonomicznego i zadłużania. Katalog tematów z tym związanych jest bardzo szeroki, począwszy od zwiększenia dostępności pożyczek i kredytów, możliwości inwestowania w różne instrumenty finansowe oraz irracjonalnej konsumpcji po oszustwa i wyłudzenia wobec osób starszych w zakresie podpisywania niekorzystnych umów na usługi telekomunikacyjne, internetowe i energetyczne. Podkreślenia wymaga też aspekt psychologiczny - pojawiająca się z czasem wyuczona bezradność jako skutek podejmowania unikowych strategii działania wobec coraz większych problemów finansowych i wycofanie się z aktywnego życia społecznego i zawodowego.

Kluczowe jest szerzenie wiedzy ekonomicznej, podnoszenie świadomości prawnej oraz wypromowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z powszechnie dostępnych usług finansowych.

Widząc dużą skalę i złożoność zjawiska zadłużeń w naszym mieście rozpoczęliśmy wdrożenie interdyscyplinarnego systemu wsparcia osobom zadłużonym w wychodzeniu z niewypłacalności i wypracowaniu skutecznych rozwiązań w tym obszarze.


Z uzasadnienia Uchwały

Skala i złożoność zjawiska wymaga wdrożenia interdyscyplinarnego systemu wsparcia osobom zadłużonym w wychodzeniu z niewypłacalności i wypracowaniu skutecznych rozwiązań w tym obszarze. Kluczowa jest międzysektorowa współpracy w tym obszarze oraz szerzenie wiedzy ekonomicznej, podnoszenie świadomości prawnej oraz wypromowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z powszechnie dostępnych usług finansowych. Główne cele programu obejmują stworzenie systemu koordynacji i sieci współpracy; podniesienie jakości monitoringu i prewencji zagrożeń ekonomicznych, w tym szczególnie nadużyć i przestępstw ekonomicznych; podniesienie jakości i rozszerzenie dostępu do edukacji ekonomicznej i prewencji nadmiernych zadłużeń; podniesienie jakości i rozszerzenie dostępu do oferty wsparcia osób zadłużonych; podniesienie jakości i rozszerzenie dostępu do oferty wsparcia ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych. Program będzie obejmował działania prewencyjne i profilaktyczne, poradnictwo prawne i obywatelskie, spotkania edukacyjne, ale też działania interwencyjne - projekty dotyczące odpracowywania, oddłużania oraz szkolenia dla kadr podmiotów, które zajmują się tymi kwestiami w Gdańsku.

 

Źródło: gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda