mobile

Inteligentne Specjalizacje Pomorza

Przedsiębiorcy zdecydowali, że Pomorska gospodarka przyszłości będzie opierała się na czterech branżach: energetycznej, morskiej, teleinformatycznej i medycznej. Na tak właśnie powstające innowacyjne projekty rozwojowe uzyskali z unijnych dotacji ogromne pieniądze.

TAGI
Inteligentne Specjalizacje Pomorza

150 mln euro z unijnych dotacji na rozwój działalności innowacyjnej.To kwota jaką otrzyma Pomorze, zgodnie z zapowiedzią Wiceministra Rozwoju Adama Hamryszczaka, z puli 15 miliardów złotych, przydzielonych Polsce z unijnej kasy na krajowe i regionalne programy wspierające działalność innowacyjną w latach 2014- 2020.

 

Pół miliarda złotych zostanie przeznaczone na dofinansowanie projektów w wybranych czterech sektorach gospodarki regionu tworzących Inteligentne Specjalizacje Pomorza. To właśnie w tych branżach specjaliści ze świata biznesu i nauki widzą największy potencjał rozwojowy Pomorza.

 

Pierwsza branża opiera się na technologiach offshore i portowo logistycznych, druga to branże energetyczno- paliwowe, trzecia bazuje na technologiach informatycznych i komunikacyjnych, zaś czwarta na biznesie medycznym. Do realizacji zamierzeń potrzebna jest ścisła współpraca przedstawicieli władz samorządowych ze środowiskiem naukowym i biznesowym, skutkująca wdrożeniami innowacyjnych projektów.

 

Jak twierdzi Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, region pomorski dąży do specjalizacji w dziedzinach o najlepszych predyspozycjach do rozwoju i konkurowania na arenie międzynarodowej. Niezbędna zdaniem Marszałka jest nauka łączenia zasobów regionu i atutów w celu wytwarzania nowych usług i nowych produktów. Pomorskie przedsiębiorstwa powinny zapełniać nisze technologiczne we współpracy z uczelniami.

 

W województwie pomorskim wybory Inteligentnych Specjalizacji nie zostały wykonane przez ekspertów narzuconych z góry, ale były wyłonione w wyniku rozpisanego konkursu, w którym brało udział 300 podmiotów gospodarczych, które zgłosiły własne pomysły.

 

Wybrano 28 propozycji, z których wyselekcjonowano starannie cztery priorytetowe branże. Współpraca w ramach projektu będzie polegała na dyskusjach przedstawicieli biznesu, administracji i nauki nad opracowaniem pewnych rozwiązań badawczo- rozwojowych, stworzeniu partnerstwa jak również konsorcjów, wychodzących ze sztywnego modelu gospodarczego.

 

Zdaniem Karoliny Lipińskiej z Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP w Gdańsku, partnerzy projektu działając na rynku i będąc dla siebie jednocześnie konkurencją w danej branży, będą musieli wypracować porozumienie nad konkretnymi projektami, których wdrożenie przyniesie zarówno zysk firmom jak i przysłuży się rozwojowi i wzmocnieniu pozycji danej branży w regionie.  Lokomotywą pomorskiej gospodarki mają być technologie informacyjne.

 

Sektor morski skupi się na projektach związanych z bezpiecznym dla środowiska eksplorowaniem zasobów morza, na tworzeniu specjalistycznych pojazdów,  urządzeń i konstrukcji, systemów podwodnych oraz energooszczędnych technologii na obszarach morskich.

 

Sektor energetyczny zajmie się badaniami nad zastosowaniem technologii ekoefektywnych w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw. Prace skupią się nad inwestycjami opartymi o odnawialne źródła energii, energetykę prosumencką, technologie magazynowania energii, pojazdy z napędem alternatywnym jak również energetyczne wykorzystanie odpadów.

 

Medyczny sektor skupi się na rozwoju technologii medycznych związanych z chorobami cywilizacji i okresem starzenia się. Prace tego sektora skupią się na profilaktyce, przekładającej się na zmniejszenie kosztów leczenia. Specjalna uwaga będzie poświęcona opiece nad osobami niepełnosprawnymi.

 

Ponad 40 mln euro przeznaczono na rozwój dla mniejszych przedsiębiorstw oraz na projekty inwestycyjne w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Przedsiębiorcy mogą również ubiegać się o wsparcie ze środków unijnych na realizację projektów badawczo- rozwojowych w ramach czterech wymienionych branż.

 

Funduszy z pewnością starczy dla wszystkich chcących współpracować w ramach projektu.

 

 

Agata Mościcka

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda