mobile

Stogi. Koniec z lokalnymi podtopieniami. Umowa na budowę przepompowni podpisana

Problem braku odwodnienia, a co za tym idzie - ogromnych kałuż, pojawia się w tej części Gdańska od lat, po każdym większym deszczu. W ubiegłym roku zakończono budowę dużego ogrodu deszczowego na jednym z podwórek. Przyszedł czas na wykonanie dodatkowej przepompowni, która będzie "przenosić " wodę deszczową do Martwej Wisły.

inf. prasowa
Stogi. Koniec z lokalnymi podtopieniami. Umowa na budowę przepompowni podpisana

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na budowę takiej przepompowni. Powstanie ona w pobliżu skrzyżowania ul. Stryjewskiego, Tamka i Siennej, na istniejącym kolektorze deszczowym. Jej wydajność wynosić będzie 1,8 m szesc/s. Przepompownia będzie zbierała wodę z "deszczówki" i przenosiła ją do ujścia przy Martwej Wiśle. Obiekt będzie miał powierzchnię około 83 m kw.

- Ponadto w ramach inwestycji wybudowane zostaną trzy pompy zatapialne i niewielki zbiornik. Inwestycja wyeliminuje podtopienia, do jakich dochodzi w rejonie ul. Stryjewskiego przy nawalnych deszczach i wysokich stanach wody na Martwej Wiśle. Przebudowany zostanie również kolektor deszczowy, którego ujście zostanie poprowadzone do rzeki - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Umowę na realizację zadania podpisano z firmą Strabag. Koszt inwestycji wyniesie około 2,4 mln złotych. Prace zakończą się w lipcu 2021 r.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach programu unijnego pod nazwą: „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - Miasto Gdańsk - etap II”. Projekt dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020.

W ramach tego programu w ubiegłych latach zrealizowano m.in. budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ulicy Grottgera, Bażyńskiego, Kasprowicza i Tetmajera w Oliwie oraz budowę układów drogowych w Osowej. Ponadto dzięki programowi Gdańsk zyskał zbiornik retencyjny Strzelniczka II o pojemności retencyjnej 46 620 m sześc.

W ubiegłym roku na Stogach zakończono budowę dużego ogrodu deszczowego pomiędzy kilkoma blokami mieszkalnymi. Prace prowadzono na trzech nieutwardzonych podwórkach: przy ul. Stryjewskiego 16, 18, 20, ul. Wrzosy 2, 4 oraz ul. Skiby 1, 2 i 5. W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnie na utwardzone i nieprzepuszczalne: z kostki betonowej oraz płyt chodnikowych i zbudowano system małej retencji - w postaci połączonych ogrodów deszczowych oraz zieleni towarzyszącej. Został on podłączony do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Przy okazji powstały miejsca parkingowe, zbudowano też nowe chodniki.

Podobne prace zaplanowano na kolejnych wyznaczonych podwórkach w dzielnicy.

System małej retencji realizowany w ramach programu odwodnienia podwórzy na Stogach to pilotażowy projekt, który powstał w ramach szerszej, miejskiej polityki promocji proekologicznych sposobów zagospodarowywania wód opadowych w Gdańsku. Promocja i wdrażanie małej retencji w Gdańsku to jeden z priorytetów miasta w ramach realizacji zaleceń Panelu Obywatelskiego.

 

Gdzie zaplanowano kolejne prace odwodnieniowe?

  • Podwórko w obrębie ul. Stryjewskiego 33-39 wraz z drogą przejazdową od strony ulicy Kłosowej do ulicy Pawiej.

  • Podwórko w obrębie budynków Szpaki 3 (od strony wejść do klatek: Szpaki 9 - Szpaki 13 - Rozłogi 11).

  • Podwórko w otoczeniu budynku Tamka 18 (z trzech stron).

  • Podwórko w obrębie budynków Zimna 2 - Zimna 7.

  • Podwórko w obrębie budynków Hoża 2 - Zimna 7.

  • Podwórko przy budynku Hoża 6 (od strony klatek).

  • Podwórko w obrębie budynków Hoża 10 - Dom Pomocy Społecznej „Ostoja”.

  • Podwórko w obrębie budynków Tamka 27 - Tamka 29.

  • Podwórka pomiędzy budynkami Wrzosy 24-26-28.

W tym miejscu zaplanowano inwestycję

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda