mobile
REKLAMA

The Ocean Race Prologue Gdynia za nami

To było fantastyczne widowisko, w którym główną rolę grały cztery oceaniczne jachty z najlepszymi załogami na świecie. Team Sailing Poland na jednostce Volvo 65 (VO65), Ambersail 2 z Litwy, Team Childhood 1 z Holandii oraz Ocean Racing Team z Austrii, bo o nich mowa, rozegrały dziś na wodach Zatoki Gdańskiej dwa wyścigi. Jutro zaś opuszczą gdyńską marinę, obierając swój kurs na północ, prosto do Szwecji.

Informacja prasowa
The Ocean Race Prologue Gdynia za nami


Przypomnijmy, że w poniedziałek, 10 maja po niespełna 11 godzinach rejsu z Kłajpedy jako pierwsza do Gdyni wpłynęła załoga Sailing Poland. Niespełna godzinę później finiszowały pozostałe jednostki. Załogi biorą udział w The Ocean Race Europe Prologue, czyli w zawodach, których trasa wiedzie z Kłajpedy przez Gdynię, Sztokholm, Cascais, Alicante aż do Genui, gdzie jachty mają przypłynąć w czwartek, 13 czerwca.
 

– To wielkie wydarzenie w historii Gdyni i polskiego żeglarstwa. Po raz pierwszy szybkie, wyścigowe jachty VO65 przypłynęły do naszego miasta – komentuje Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent World Sailing. I dodaje: – Mam nadzieję, że to początek historii The Ocean Race, która ma pewne tradycje – Copernicus i Otago to były polskie jachty, które startowały w pierwszej edycji tych zawodów. Wielkie podziękowania i gratulacje należą się Team Sailing Poland, który był głównym organizatorem tego wydarzenia. My, jako Polski Związek Żeglarski, zawsze będziemy tego typu inicjatywy wspierać. Jest to wspaniała promocja i upowszechnianie żeglarstwa, zwłaszcza w kontekście młodych żeglarzy, którzy mogą nabywać doświadczenie od weteranów wyścigów transoceanicznych oraz przede wszystkim bawić się żeglarstwem, pokazując sobie i innym, jak świetny jest to sport, który pozwala na rozwijanie różnych umiejętności.

Polskę w żeglarskim prologu reprezentowała doświadczona załoga, w skład której weszli tak znani żeglarze, jak: Maja MicińskaAlan AlkhatabKacper GwóźdźMateusz GwóźdźStanisław Bajerski i Tymon Sadowski. Sternikiem (skipperem) polskiej ekipy Sailing Poland jest Bouwe Bekking, nawigatorem - Aksel Magdahl, a funkcję kapitana (boat captain) objął Jens Dolmer.
 

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi i dumni, że Gdynia po raz pierwszy w bogatej historii regat The Ocean Race została wybrana jako jeden z przystanków prologu i właśnie tu, na wodach Zatoki Gdańskiej, zostały rozegrane dwa wyścigi, które mogliśmy na żywo śledzić między innymi z bulwaru Nadmorskiego czy sopockiego molo, gdzie zawodnicy zlokalizowany mieli znak zwrotny – podkreślaPrzemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.


Oby gdyński przystanek, w którym triumfowali Biało-Czerwoni, był dobrym prognostykiem dla dalszej części rywalizacji.

Fot. Marek Urbaniak/gdyniasport.pl 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda